В присъствието на кмета Васил Терзиев и посланика на Великобритания Натаниел Копси, външният министър на Великобритания Дейвид Лами обяви в София началото на глобална инициатива в подкрепа на осигуряването на семейна грижа и превенция на изоставянето на деца, съобщиха от Столична община. 

"България е вдъхновяващ пример за силата на инвестициите в приемната грижа и ранното детско развитие", посочи Лами на събитие в двора на Центъра за ранно детско развитие на фондация "За Нашите Деца“, който е изграден с подкрепата на Столичната община преди години.

В инициативата участва и външният министър на България Георг Георгиев, а специален гост бе британският актьор Бари Кьогън, който е пример за дете, преминало през 13 различни форми на грижа, преди да бъде върнат при своята родна баба. Неговият успех е доказателство за това, какво могат да постигнат децата, които получат правилна грижи от любящото семейство, посочи Лами.

Външният министър на Великобритания подчерта, че семейството е изключително важно. Той разказа, че за него най-хубавото, което се е случило е, че заедно с раждането на двамата му сина, със съпругата си са осиновили дъщеря. По думите на Дейвид Лами все още липсва достатъчно внимание към въпроса за осигуряване на семейна грижа за всяко дете. 

"За да се стимулира цялостна и ефективна реформа, се нуждаем от устойчив политически ангажимент", подчерта той.

"Днес стартираме нова глобална кампания. Искаме държавите да подпишат глобална харта и в рамките на настоящото десетилетие страните, които се включат, да намалят броя на децата, попаднали в институции и да увеличат пропорционалния брой на децата в семейна среда“, каза Дейвид Лами.

България ще бъде ключов партньор в глобалната кампания, споделяйки своя опит и експертиза в международен план. Партньорите по инициативата се ангажират да работят заедно за реформиране на грижите за децата, за да осигурят безопасна и любяща среда за всички деца.

Опитът на България показва, че цялостната деинституционализация е постижима и нейната многогодишна работа може да служи за пример на други страни, като ги насърчава да променят живота си и да отстояват правата на децата, посочиха от посолството на Великобритания у нас.

С подкрепата на Столичната община преди години бе предоставена на Фондация "За Нашите Деца“ безвъзмездно сградата на бившия Дом за медико социални грижи за деца на ул. "Гюешево“ № 21. Фондацията извърши цялостен ремонт на сградата и изгради Комплекс за социални услуги за деца и семейства. От 2012 г. Столична община работи в  партньорство с Фондация "За Нашите Деца“ по проект "Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила“.

Столичната община завърши процеса на деинституционализация на грижата за деца, като са преструктурирани 6 дома за деца, лишени от родителска грижа, в съответствие с националната политика. Към момента в София са изградени и предоставят грижа 16 социални услуги - 13 Центрове за настаняване от семеен тип за деца и младежи, две Преходни жилища и едно Защитено жилище.