Над 320 са децата на територията на Община Благоевград, които са със специални образователни потребности. Това каза за "Фокус“ Димитър Урдев, председател на Фондация "За утре“. Той обаче подчерта, че като цяло тези данни не са напълно точни.

"Миналата година ми бе възложено да направя изследване в община Благоевград, за да се види какъв е видът и качеството на предоставяните образователни услуги за децата със специални образователни потребности. Това, с което започнах бе да събера данни от всяко едно училище и детска градина в община Благоевград. Данните, които ми бяха дадени е, че децата са над 320. Но от опита, който имам в тази работа виждам, че има родители, които по една или друга причина отказват да признаят, че децата им имат такива трудности. Отказват да търсят помощ или диагностика, защото си мислят, че с времето това ще се преодолее, а и се притесняват от това, че обществото ще постави клеймо на техните деца“, коментира Урдев и допълни, че реалността е точно обратната.

"Ранното разкриване на подобни дефицити е предпоставка за определен вид терапии и подкрепа, които биха позволили да се преодолеят затрудненията в развитието на децата. Целите, които сме си поставили ние от Фондация "За утре“ са точно такива – да дадем възможност на всички деца в община Благоевград да получат специализирана образователна подкрепа в училищата и детските градини. Тук говорим за образователна подкрепа, а не за терапия. Ние ще се опитаме да дадем възможност на децата, в зависимост от тяхната възраст и потребност, да преодолеят определени задръжки, да участват по-активно и пълноценно в образователния процес. Идеята е да им дадем шанс доколкото е възможно да се изравнят с техните връстници и един ден, когато навършат пълнолетие, да бъдат пълноценни граждани на нашето общество и да допринасят към общото благо с техните възможности“, каза Урдев.

Друга от целите на Фондация "За утре“ е да бъде създадена Общинска програма, насочена към децата със специални образователни потребности. Идеята е тя да обхване всички деца от детската градина, през началните и средните училища. Планира се също да бъде създадено специално социално предприятие, в което вече порасналите деца да могат да намерят своята професионална реализация.