Децата на община Божурище казват "да" на чистия въздух и "не" на златодобива
©
"Искаме природа и чист въздух, а не мини и отрова" - под това мото премина акцията по залесяване на местността Златуша. Целта на събитието беше да покаже исканията на жителите в околността за чист въздух и чиста природа в Божурище и региона и тяхното желание да се противопоставят на инвеститорските намерения за златодобив в района.
"Много доброволци и активни граждани, спортисти, засадихме фиданки бял бор в част от проучвателната площ Златуша, където има "апетити" да се случи някой ден мина за добив на злато и други метални полезни изкопаеми. С това начинание, мирно, но категорично заявяваме, че не желаем мини на територията на нашата община", беше категорична една от организаторките на акцията по залесяването Горица Кръстанова.
"Заедно ще успеем да се преборим общината ни да остане такава, каквато е - чиста, с прекрасна природа и непокътната от подобни намерения за извличане на полезни изкопаеми, злато и производни!", каза по време на акцията кметът на Божурище г-н Георги Димов, който също взе участие в залесяването.
С поредица от събития жителите на Божурище искат да дадат гласност и за организирания референдум на 9 юни 2024г. общината, който ще даде възможност гражданите й да се противопоставят на плановете на златодобив. До организирането на Референдум се стигна, след като златодобивна компания получава разрешение за проучвателни сондажи и търсене на метални полезни изкопаеми на площ от 194.3 кв. км. до София.
Вследствие на тези проучвания, компанията би регистрирала търговско откритие и би имала право на концесия и разкриване на 12 работни площадки/рудника/мини, 3 от които са приоритетни, а 2 от тях се намират на територията на Община Божурище. Засегнатите от този проект общини са: Божурище, Столична община/район "Банкя", Сливница, Брезник, Перник, Драгоман, Костинброд, както и цяла София.
За краткия срок от 2 месеца се сформираха местни сдружения, инициативни комитети, които съвместно с активни граждани, местна власт и бизнес работят денонощно по предотвратяването на тази екологична и здравна катастрофа, която е надвиснала над всички ни. На територията на община Божурище се проведоха серия от информационни срещи, които запознаха местното население с трайните и необратими последици върху тяхното здраве и това на поколенията след тях.