Дариха фототипни издания на Георги Раковски на читалищните библиотеки в община Стара Загора
© Община Стара Загора
Първото издание е списание "Българска старина“, което дава дълбоки научни познания за древността на българския език, както и преимуществото му пред всички европейски езици.
Втората книга - "Ключ българского язика“, представлява полагане основите на българското езикознание от Георги Раковски, a в третата - "Показалец“, се обяснява българският бит, обичаи, чествания на събития, като годеж, сватба, раждане на човек, кръщене, погребение и други.
Създава се за първи път на Балканите научната дисциплина етнография, въпреки че други балкански държави са имали политическа свобода десетилетия преди България. Раковски е първият, който анализира и съпоставя народната българска култура – духовна, социална и материална – с тази на съседни и далечни страни.
"Раковски – 200 години безсмъртие“ е последната книга с автор Иван Тренев, който дава пояснение върху всяка една от творбите на Раковски, неизвестни факти за живота и делото му, свое становище за значението му за българския народ, история и език. В творбата са представени взаимоотношенията на Раковски с възрожденските дейци Васил Левски и Христо Ботев.