460 заявления за достъп до информация са подадени в Регионалната инспекция по околна среда и води за периода 2003-2022 година. Само три от тях са получили отказ, което е по-малко от 1%. Причините са различни, обобщава за "Фокус“ Милка Асенова, отговаряща за "Връзки с обществеността“ в екоинспекцията. Тя уточни и, че в 87 от случаите от институцията са отговорили на вносителите на исканията, че нямат официална информация по дадения казус или, че такава е публикувана на сайта на РИОСВ.

"Повод за гордост е, че първата почетна грамота за принос в областта на достъпа до информация в системата на МОСВ е получена от РИОСВ – Велико Търново. През 2007 година Фондация "Програма достъп до информация“ отличи инспекцията като Институция, най-добре организирала предоставянето на информация за граждани по повод 28 септември – Международния ден на правото да знам. През 2011 година РИОСВ-Велико Търново е номинирана в същата категория“, допълва Асенова.

Тя припомня и, че Законът за достъп до обществена информация (ЗДОИ) и Законът за опазване на околната среда регламентират правото на всеки гражданин на достъп до информация за състоянието на компонентите на околната среда и факторите, които могат да им окажат въздействие.

Първите регистрирани в инспекцията заявления с искане за информация са от 2002 година и касаят екологичното състояние на Велико Търново, поречието на река Янтра, чистотата на атмосферния въздух в Габрово. Днес, повече от 20 години прилагане на ЗДОИ, броят на заявленията е увеличен значително (от 4 през 2002-а на 40 през 2022-а). Исканата информация от физически лица, фирми, общини и други институции е свързана с данни от мониторинга на околната среда, справки за постъпили инвестиционни предложения, планове и програми в защитени зони по НАТУРА 2000, резултати от контролната дейност и издадени административни актове.

Луиза Транчева