Дани Каназирева: Като областен управител на Пловдив съм предприела всичко неоходимо за обезпечаване на обществения и държавен интерес по отношение на договорите за почистването на река Марица
© Личен архив на д-р Дани Канази
"Като станах областен управител, заварих 3 договора за почистването на река Марица. Истината е, че не са перфектни облигационните отношения, но те са такива по Закона за водите. Знаете, че областните управители имат огромни задължения, включително и да осигурят проводимостта на реките на територията на областта, но нямат бюджет, с който да го направят.
Това е единственият начин по Закона за водите да се сключват договори. Разбира се, че те са възмездни, никой не е твърдял обратното. По трите договора, които аз заварих, моментално, още седмица след това, назначих проверка на междуведомствена комисия, което и той днес афишира, която да установи дали са изпълнени задълженията.
Установено бе, че не са изпълнени укрепителните задължения на фирмите. Изисках да ми бъдат представени проекти по тези договори, с ясни количествени стойности на изземваните наноси и укрепителните дейности. Поисках и беше извършено геодезическо заснемане. Подписах и договор за независим инвестиционен контрол от страна на Областна управа, за да следи дейностите.
Трудно е! Аз също исках да прекратя тези договори, но ако бяха прекратени тогава, държавата щеше да бъде ощетена, тъй като фирмите не си бяха изпълнили насрещните задължения срещу иззетите наноси. Така че трябва добре да се прецени и да се види дали укрепителните дейности по тези договори са извършени", каза Каназирева.
Тя обясни още за договора, който днес Иванов цитира с нейното име, че не е влязъл в сила. "Но, ако наистина има критична точка в Пловдив, това е пречиствателната станция в Стамболийски и установения от над 7 държавни институции ерозирал ляв бряг на Марица. Той подкопава депото на Цалапица. Ако се случат високи води, може част от депото да се свлече и да станем свидетели на сериозна екокатастрофа с трансгранични последици", каза Каназирева.
"След мен, назначеният от служебното правителство областен управител всъщност анексира третия договор, който завари и беше подготвен от мен", уточни депутатът.
"Темата е много сериозна и категорично не е вярно, че нищо не е свършено. Взети са всички мерки, упражнен е контрол и оттук нататък следва единствено да се прецени дали фирмите са извършили вменените им задължения – укрепване на бреговете.
Тя направи много важно уточнение, като каза, че в Областна управа има представени проекти – както за изземване, така и за укрепване.
"Изисках представянето на проекти, сключих договор за инвестиционен контрол, но това е работа и на държавните институции като Басейнова дирекция.
Всъщност това, което се чакаше, е разрешение от Басейнова дирекция за извършване на дейностите.
Ако по тези проекти бъде упражнен контрол, може да бъде установено какво количество се изземва и какви обеми да бъдат укрепени, могат да се засекат количествата, твърди Каназирева. "Няма шанс Басейнова дирекция да издаде разрешение, ако няма съгласуван проект, а в него има оценки стойностни", каза още Дани Каназирева.
"Не само не съм притеснена, но ако трябва да бъдем коректни, сигналите към прокуратурата съм ги депозирала аз още седмици, след като влязох в длъжност, защото тази тема притесняваше и мен като областен управител", каза Каназирева Тя е възмутена от некоректното намесване на името й от новия областен управител.