Ръст на тежките катастрофи у нас отчитат от МВР.  През последната година се е увеличил и броят на ранените при пътни инциденти. По-малко обаче са загиналите. 

Най-много тежки катастрофи са станали в Пловдив – над 800, последван от София и Варна – с по над 700.  Най-малко са в Силистра, Ямбол и Перник. 

Там пътните инциденти са под 100. 

И още – през деня са станали над 100 тежки катастрофи. За сравнение – през тъмната част на денонощието те са 802-е, а на смрачаване 190. 

Kръгово на СПС е най-опасното кръстовище в Пловдив. На него за година са възникнали седем тежки катастрофи с 12 пострадали.

"Да си пешеходец  в града под тепетата, е истинско изпитание“, казва пред bTV Красимир Спасов.

"На зелен светофар, на пешеходна пътека, щеше да ме блъсне рейс. Знаеш ли какво ми вика?! "Не те видях“, споделя още мъжът.

Най-много пътни инциденти са отчетени на булевардите "Санкт Петербург" и "Освобождение". Пловдив е един от градовете с най-много пътни травми.

"Обикновено карам изключително бавно и винаги си мисля, че не съм с предимство. Защото напрежението на пътя е огромно“, казва пловдивчанката Надежда Василева, шофьор.

От полицията уточняват, че най-често тежките катастрофи у нас са след несъобразена скорост и опасни маневри от страна на водачите.

"Водачите най-често нарушават закона за движение по пътищата, след това са пешеходците. Основно пострадалите при ПТП са водачите в активна възраст – от 25 до 64 години“, обясни Мария Ботева от ГДНП.

Призивът е без значение дали сме шофьори, или пешеходци, винаги да се оглеждаме и да се съобразяваме с правилата, защото това може да коства живота ни.