Двама ученици от различни гимназии в Пазарджик стигнаха до Спешното отделение след употреба на вейпове и алкохол. От болницата в града отчитат скок на случаите на хоспитализирани деца след употреба на опасни вещества и стартираха разяснителна кампания сред учениците в Пазарджик.

14-годишен ученик от Пазарджик припадна в двора на училището си във вторник. Момчето получило гърч след като изпушил цигара с неизвестно съдържание в комбинация с енергийна напитка. Съучениците му веднага подали сигнал на 112.

"При нас постъпи в увредено общо състояние, без спомен за случилото се, с обърканост, сомнолентност", обясни д-р Димитър Бакалов от МБАЛ - Пазарджик.

В последствие момчето признало, че е пушило вейп, но отказало да съобщи откъде го е закупило.

"В момента тенденцията е енергийни напитки с вейпове. Двете неща са доста достъпни за децата и комбинацията им води обикновено до гърчове, падане на кръвното налягане, припадат ... тенденцията ще бъде за увеличение на тези случаи просто, защото няма контрол", добави още д-р Бакалов.

Няколко часа по-късно в Спешното постъпило и друго 16-годишно момче. Този път под въздействието на голямо количество алкохол.

"Детето едвам говореше, доста беше пило. За мен е странно кой му е продал толкова алкохол и откъде е набавило този алкохол", обясни д-р Димитър Бакалов.

За учениците достъпът до вейпове и алкохол отдавна не е проблем.

"Каквото можем - правим. Ограничили сме, забраняваме пушенето и употребата на енергийни напитки в двора на училището, но за съжаление извън двора на училището ние нямаме тази власт да им забраним да употребяват", обясни директорът на Спортното училище Георги Георгиев пред БНТ.

А докато се чакат мерки на държавно ниво, случаите с колабирали деца в спешните отделения се увеличават.