Д-р Ива Панева във Варна: Театърът за деца има възпитателен ефект
©
Докладът бе представен и на конференцията "Културният свят достига до всички“ към проект на Сдружение "Наш свят“ към Министерство на културата, която се проведе преди дни в морския град.
Основните теоретико-практически търсения на д-р Ива Панева са в сферата на образователния и терапевтичен театър и как театралното изкуство и методика могат да са част от образователния процес и психо-социалното развитие на подрастващото поколение.
Културната и образователна действителност в България по отношение на детското психо-емоционално развитие, индивидуални интереси и образователни специфики се определят от съвкупност от възрастови, социо-културни и георгафски фактори. Необходимо е да се отбележи, че българските децата в 21 век израстват в среда на "когнитивен дизонанс" – продиктуван от промяната на средствата и начините на общуване, които се осъществяват на различни нива: междуличностни, вътрешни и пространствени, категорична е д-р Панева. Виртуалната глобализация, технологичното развитие, липсата или прекомерното налагане на физически и психологически граници на общуване, особено след преживяната пандемична обстановка през последните години, предполага появата на нов вид публика, която още от раждането си е изложена на многобройни медийни и технологични източници и различен вид светоусещане от предишни поколения, става ясно още от доклада й.
Трудът на д-р Панева проследява теоретични специфики на категоризация на детската публика и представя изведени конкретни театрални подходи за привличане на детски публики с цел подобряване на тяхното възприятие на сценичния продукт често включващ терапевтичен ефект. Изведените изследователски насоки са вследствие на дългогодишната работа на създаване на авторски детски спектакли ("Джуджи в космоса“ (2013), "Малкият Аз-съм-аз“(2019), “SOS Черно море“ (2022), "Спасявам морето“ (2023), "Еко мечти“(2023), представени от "Театър Наш свят“ под режисурата на д-р Ива Панева.
Необходимостта да се включи публиката в представлението чрез предварително обмислени и драматургично заложени сегменти е от основно значение за създаване на ангажиращ сценичен продукт, който има за цел да изгради предпоставки за въвличане на децата в действието и сценичната реалност. Създаването на пиеса, която поставя публиката в ролята на активен зрител е от основно значение в съвременния театър за деца. По време на създаването на представлението, авторът/режисьор търси подходящи моменти за въвличане на децата в наратива чрез участието им в действието.
Изследването на данните на публиките след спектаклите "Еко мечти“ и "#Фейк театър / Фалшив свят“ показва неимоверен ефект върху възпитателното въздействие на публиките. Деца и юноши респективно споделят наученото след представленията и дълготрайния ефект е на лице. Театър, със зрелищната си и експресивна естетика е наистина много добър инструмент за образование и трябва да бъде включено като регулярен метод в училищата.
Подробното изследване включващо не само теоретични анализи, но и обобщаването на анкетни карти попълнени от децата и юношите от кв. "Аспарухово" и кв. "Владиславово", ще бъдат включени и в книгата на д-р Ива Панева " Театърът като терапия“, която е в печат и предстои да излезе.