Цветът на "Черно море" е изкрящо светло син, като около екзотичен остров. Това е видно от макета му в Морската градина във Варна, провери репортер на "Фокус". Водата е чиста, прозрачна. Тук-там се носи по някое листо, паднало от дърветата.

Черно море разделя континентите Европа и Азия. Площта му е 436 402 квадратни километра, максималната дълбочина е 2245 м., а средната е 1253 метра. Разстоянието между най-източната точка (Кабулети, Грузия) и най-западната ночка (Бургаския залив, България) е 1167 км., а разстоянието между най-северната точмка (Березанския лиман, Украйна) и най-южната томка (Гиресун, Турция) - 624 км.

Макетът на Черно море се намира в Морската градина във Варна - пред сградата на Аквариума. Мащабът му е 1:20 000.

Създаден е през 1920 година по идея на флотските офицери Сава Иванов и Димитър Фичев за учебни цели.

Всеки може да го посети и безплатно да го разгледа. Нека да потърси и язовира Нова Каховка, на река Днепър. Да види и релефа и съотношението на реката, която се влива в Черно море. Да си отговори, дали е възможно екозамърсяване, което да навреди на морето. Същото може да стори и от компютъра у дома си или на работа, както и от мобилния си телефон. Но няма нищо лошо да посети Варна, да се разходи в парка, да приседне край макета на Черно море и в прохладата под дърветата, да размишлява за големината на планетата Земя и каква малка, незабелижима кърфичка е на фона й, но какви големи бели може да й причини, ако не се грижи за опазването на природата.