Първи март е един от най-любимите български празници, който предизвиква радост и добро настроение както сред децата, така и сред възрастните. С него се поставя символичното начало на новата стопанска година, пролетта и прераждането на природата. На този ден всеки се окичва с мартениците, подарени от най-близките хора и с усмивка и надежда за едно ново, по-добро начало.

Всяка година пред сградата на общинската администрация на пл. "Стефан Стамболов",  представители на пловдивските читалища закичват пловдивчани с мартеници, изработени в ателиетата им, съобщиха от Общински читалищен съюз – Пловдив. Момичета, облечени в носии, заедно с читалищните секретари гостуват на Кмета на града, след което посещават и заместник-кмета по култура.

Традицията бе спазена и тази година, като с мартеници в кабинета на заместник-кмета Пламен Панов в Дома на културата "Борис Христов“ бяха закичени и гости, и служители на отдел "Култура“. Заместник-кметът Пламен Панов също подари мартеници на момичетата от Общинския читалищен съюз и им пожела здраве, щастие и много лични успехи, както и да продължават отличното партньорство с община Пловдив, която винаги с радост ще подкрепя родолюбивата им дейност.

Легендите и преданията, свързани с Баба Марта, са многобройни. Една от легендите гласи, че първата мартеница е направена от Ахинора, жената на хан Аспарух през втората половина на 7 в., когато Аспарух преминал река Дунав и открил за българите земите около Балкана. Ахинора дълго чакала своя любим и накрая завързала на крачето на лястовичка пресукан бял и червен конец и пуснала птичката да предаде посланието ѝ за здраве и любов. Затова на този ден всеки подарява на близките си мартеници за здраве и сила през годината - бял и червен конец. Докато връзва мартеницата, човек "нарича" с пожелания за здраве, благоденствие и всичко добро, което пожелава на своя близък.