Ценни документи, скрити в гипсов бюст, изваждат от забрава името на видния учен Антон Попстоилов
©
За предаването "Цветовете на България“ на Радио "Фокус“ Румяна Хаджиева, главен уредник и завеждат отдел "Етрография“ разказа, че Попстоилов е роден и израснал в благоевградското село Лешко. Завършил е Солунската българска мъжка гимназия, както и факултета по славянска във Висшето училище в София, днес Софийски университет "Свети Климент Охридски“. В продължение на 20 години е учител в Прилеп, Битоля, Одрин, Солун. Работи като уредник и директор на Народния етнографски музей в София.По отношение предстоящото откриване на изложбата, Хаджиева разказа, че в нея ще бъдат експонирани неща от личния архив на Попстоилов, които попадат в благоевградския музей през 1999 година като дарение от бившия учител в местното училище в Лешко и краевед Стефан Роячки."Години назад във времето той е завладян от идеята да намери материали и документи от научното дело на Антон Попстоилов, да извади от забрава името и делото му. Свързва се с неговите две дъщери, но едва при четвъртото му посещение в София при една от тях – Цветанка Сапунджиева, качват се на тавана и така неговата мечта е увенчана с успех, когато в ъгъла сезира гипсов бюст на Антон Попстоилов“, каза още Хаджиева.
От въпросния гипсов бюст изпада вързоп с изключително ценни документи, които ще бъдат представени в изложбата на Регионален исторически музей – Благоевград. Самият гипсов бюст също ще бъде показан пред жителите и гостите на областния център, като по думите на Хаджиева той също носи изключително важна информация за живота и познанствата на Попстоилов.
"Когато преди години се вгледах по-детайлно в гипсовия бюст на гърба му открих инициалите на автора му и годината – 1915 и мястото на изработка – София. Няколко справки ме отведоха до името на скулптора Александър Андреев, който е автор на бронзовия лъв, който стои на Паметника на свободата на връх Шипка“, допълни Хаджиева.
Повече подробности може да чуете в звуковия файл към новината!