Целева имунизация срещу бяс се провежда в Смолянската болница
© Фокус
Имунизацията се провежда ежегодно със заповед на министъра, в която се определят местата в цялата страна, където тя може да се извърши, каза за "Фокус“ д-р Сийка Чернева – директор на Дирекция "Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция.
Бясът е остър енцефаломиелит, който прогресира до кома или смърт в рамките на 10 дни след появата на първия симптом. Обикновено се предава чрез ухапване или одраскване от бясно животно (кучета, прилепи, лисици и др.).
Основната мярка за предпазване от това смъртоносно заболяване е имунизацията срещу бяс, която трябва да се извърши възможно най-скоро след съмнение за излагане на предполагаемо заразяване.
Имунизация срещу бяс се извършва и на лица, чиято професия или дейност ги излага на риск от заразяване с вируса на беса (ветеринарни специалисти, горски работници, селскостопански работници, ловци, служители в приюти за бездомни кучета, персонал на кланици и екарисажи).
Ваксината е безопасна и животоспасяваща, може да се прилага в различни възрастови групи – при новородени, деца, възрастни хора, бременни и кърмещи жени.
Д-р Чернева посочи, не няма голям интерес към поставянето на ваксината. Тя уточни, че повечето хора си поставят ваксината след ухапване от кучета. Д-р Чернева подчерта, че след ухапване, хората трябва незабавно да се обърнат към лекар, за да си поставят ваксина, особено ако ухапването и от безстопанствено куче.