Областният управител на Русе Драгомир Драганов присъства на света литургия по случай 100-годишнината от изграждането на църквата "Свети Георги“ в Бяла. Там той се помоли за здравето и благоденствието на жителите на региона. Драганов посочи, че Българската православна църква има все по-важна роля за единството на нацията ни. "Бог да  ни подкрепя, да ни дава сили и да ни напътства да вършим повече добри дела“, каза Драганов. По-късно областният управител отправи пожелания за мир, щастие и просперитет към жителите на Бяла. Припомняме, че Драганов е сред  основните дарители за реставрацията на част от иконостаса в църквата в Бяла. Благодарение на него е била възстановена и иконата на Светите братя Кирил и Методий в храма. Той отново обмисля да направи дарение на църквата, като то ще бъде обявено през следващите седмици.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Русенския митрополит Наум богослужението възглави Главиницкият епископ Макарий. Архиереят донесе в храма мощехранителница с частица от честните мощи на Свети великомъченик Георги Победоносец, която остана като дар за храма и за благословение на жителите и гостите на град Бяла. Областния управител Драганов посочи, че това е единен безценен подарък за жителите на Бяла. "Голямо богатство вече имате във вашия град, във вашия храм. Да можем да се обърнем с молитва към него. Всеки от вас, който има нужда от Божията помощ, и всички ние, които търсим светостта, можем да идваме тук да коленичим пред Свети Георги и да го помолим за помощ“, каза Макарий. На литургията в храма присъстваха кметът на Бяла Димитър Славов, който е домакин на празничните събития, председателят на Общинския съвет Мариан Антонов, както и народният представител и областен координатор на ГЕРБ Георги Кръстев.  "Нашият храм "Свети Георги“ е един от най-красивите в България. Църквата е строена между 1910 г. и 1915 година. Архитект е Димитър Шойлев, а скулптор е италианецът Матей Кошута“, каза Славов. Той обясни, че камбанарията е висока 20 метра и има четири камбани – подарък от руския император Александър II, като най-голямата тежи 1500 килограма и е висока 1,10 метра. От своя страна народният представител Георги Кръстев изрази увереност, че държавата също ще продължи да подкрепя църквата в нейната важна роля за сплотяване на българите.

"Когато християните придобият тази цялост около Христос и успеят да реализират понятието за Христово тяло, за Христово единство, тогава целостта на тази общност, която се сплотява в молитвата, в името Христово, се изразява и чрез вървенето по пътя на Христос, по пътя на Христовите заповеди, послушанието към Христос, а това означава единение. Единството в църквата ще се прояви след това в многообразни плодове в различните сфери на обществения живот. Това е закон, духовен закон“, каза Главиницкият епископ Макарий. По думите му за това ни призовава и празникът, който отбелязваме днес – Рождеството на Света Богородица.

"Празнуваме раждането на Света Богородица, защото тя олицетворява първосъздадения човек преди грехопадението. Раждането на Света Богородица става по чудесен начин. Но не по начин, който е свръхестествен. Света Богородица се ражда напълно естествено, както всеки един от нас, но е плод на послушанието на родителите й, защото те са били в напреднала възрас“, каза още викарият на Русенския митрополит Наум. "Децата трябва да бъдат възпитавани в духа на кротостта и любовта“, допълни епископ Макарий.

Програмата по повод на годишнината от освещаването на храма продължи с концерт на Илия Луков. Участват и танцовите формации "Шарена гайда“ и "Жарава“. Празникът ще приключи тази вечер с концерт на Братя Аргирови и с 3D-мапинг шоу върху реставрираната част на моста на Колю Фичето.