Бургаската пожарна: Подготовката за действие при бедствия не е за подценяване
©
"В нея трябва да се съдържат копия на важни документи, храна с дълъг срок на годност, бутилирана питейна вода, дреха - например тип "ветровка", удобни водоустойчиви обувки, фенерче, транзистор с батерия, свирка, някои медикаменти и други", посочи директорът на пожарната. В раницата може да се добавят още джобно ножче, зарядно устройство, прибори за еднократна употреба, мокри кърпи и още неща от първа необходимост.
Без значение от характера на природните катаклизми наличието ѝ може да се окаже от съществено значение.
"Добре е предварително да се помисли и за комуникацията между членовете на семейството в случай на бедствие, ако се намират на различни места. Биха могли да уговорят място, където да се срещнат, а дори и маршрута до него. Могат да изберат предварително и човек за контакт, с когото всеки да се свърже при необходимост", добави ком. Николаев.
В случай на земетресение първо и най-важно е да не се изпада в паника.
"Трябва да напуснем сградата своевременно. Ако това не е възможно, да застанем под касата на врата, по възможност до стълбищната клетка – според нас това е една от най-защитените зони на една сграда", добави директорът.
По думите му бургаските пожарникари са добре подготвени за различните ситуации – преминават редица теоретични и практически обучения, с които да помогнат на населението при нужда. Занятия се провеждат периодично и за учениците.