Бургас пак е първенец
©
"Изграждането на инсталацията стартира във възможно най-неподходящото време – начало на ковид пандемията, след това продължи през финансовата криза, рязък скок на цените на строителните материали и на цените на оборудване и обзавеждане. Трябваше през целия този път екипът да удържи и да направи възможно тя да се случи. Немската фирма си удържа на думата и достави изключително качествено оборудване и ни увериха, че нашата инсталация не отстъпва на всички инсталации, които изграждат в България“, каза при откриването кметът на Бургас Димитър Николов.
След влизането й в експлоатация 30 000 тона хранителни отпадъци годишно няма да се депонира в регионалната депо за отпадъци и ще се предотврати неговото запълване.
Другата полза от инсталацията ще е намаляването на отделяния в атмосферата биогаз метан, който е парников. Тава ще окаже положително въздействие за опазването на околната среда.
Инсталацията е единствената в страната, която разполага с едни от най-съвременните уреди и системи за извършването на процесите по преработка на отпадъците, като функционира на принципа на естествен процес, при който разграждането на отпадъците се извършва от специални бактерии при пълна липсата на кислород.
Вследствие на този процес ще се получава компост и метан, от който ще се произвежда електричество и топлинна енергия.
От полученият биогаз при третиране на разделно събрани биоразградими отпадъци се очаква да бъде получена около 5 млн. kWh/y (киловатчаса годишно) електрическа енергия.