Представители на близо 50 града обсъждат в София на 24 и 25 февруари бъдещето на Балканите, предаде репортер на "Фокус". Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема “Бъдещето на Балканите, като ще разговарят за иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж. 

"За мен лично това не е просто среща. Това е повратна точка", каза новият президент на B40 - кметът на София Васил Терзиев.

Зам.-кметът на София по направление направление "Европейски политики, международна дейност и туризъм“ Никола Барбутов приветства участниците във форума и заяви, че градовете са изправени пред общи предизвикателства и затова трябва да бъдат обединени.

"Разбрахме, че трябва да поемем президентството в края на миналата година, тъй като в Сараево имаше динамика, която не позволяваше Сараево да бъде домакин. И за нас беше голяма отговорност да организираме този важен форум, към който се присъединяват голяма част от кметовете на балканските градове и столици. За нас е изключително удоволствие и чест, че толкова много от представителите на мрежата B40 са днес тук, за да може да работим и да споделяме знания и опит. Това, което ще е различно тази година в София е да засилим много повече работата на работните групи, да имаме ясно размерими резултати, които довеждат да споделяне на много повече знания. Предстои да формираме работните групи, но искаме да имаме ясно изразени резултати, които да сближат градовете . В момента текат сесиите на работните групи. Имаме сесия за климата, за миграция и демокрация, както и за умни градове", заяви Никола Барбутов

"Позиционираме се като лидери по теми, които господин Барбутов очерта, т.е. свързаност, взаимодействие, кооперация, така че София да задава дневния ред на мрежата на B40", добави заместник-кметът по направление "'Финанси и здравеопазване"​​​​​​​ Иван Василев.

"Със сигурност може, няма нугда да откриваме топлата вода, добрите практики затова как градовете да бъдат устойчиви отдавна са открити ние просто трябва да ги приложим. За мен много по-важното, което се случва на тази конференция е фактът, че толкова много градове от Балканите, успяват да се обединят и да работят и да говорят в една посока. 

Искам да цитирам кмета на Истанбул господин Екрем Имамоглу, който каза, че "виждаме днес, а не преди 50 години зад Желязната завеса, как съдебната система може да бъде превърната в оръжие против опозицията, срещу непокорните, срещу тези, които не се примиряват с опитите демокрацията да бъде унищожена. Тези думи трябва да прозвучат много сериозно в съзнанието на всеки един български политик, политолог, журналист, както и на всеки един българин. Защото и нашата демокрация е в опасност. И много добре виждаме ежедневно как българските институции се използват като бухалки срещу неудобните. Всъщност така се рушат основите на демокрацията. Без демокрация няма как да има, нито високо качество на живот, нито нормално бъдеще за всеки един от нас", каза Борис Бонев, председател на групата на ПП-ДБ-СС в СОС .