Капиталовата програма и за миналата година, а и това, което се очертава за тази, е изключително постна. А Столична община, София, ако има нужда от нещо истински, това е асфалт. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ председателят на групата на "Продължаваме промяната“-"Демократична България“ (ПП-ДБ)-"Спаси София“ Борис Бонев

Той отбеляза, че столицата има проблем със стройтерствто. 

"Може да звучи много първично, даже да напомня малко на Бойко Борисов, който правеше магистрали, макар и с качество на разпадащи се, но истината е, че няма друга столица в Европа, в която да има толкова голяма разлика между паричното състояние, между богатството на хората, които живеят в града, и начина, по който изглежда инфраструктурата", добави Бонев. 

"Не казвам, че софиянци са богати, че са швейцарци, но имат добър стандарт средно на живот. Само че качеството на инфраструктурата е като в Кишинев, а би следвало да е като в Загреб, като в Прага. Ами не става така. И с парите, които са предвидени в капиталната програма, тези проблеми просто няма да се решат. Но не виждам никакво желание да се намират алтернативни източници на финансиране. Всъщност "Спаси София“ бяхме тези, които още миналата година започнахме разговор да се изтегли инвестиционен заем, който да отиде само единствено за инфраструктурни проекти, топката е в полето на зам.-кмета по финанси и кмета Терзиев, и в момента, в който отиде в това поле, нещата застинах", обяснява още.

"Спаси София“ ще преразгледа подкрепата си за кмета Васил Терзиев.

 

"Причината според нас е доста основателна, и тя е свързана с това какви резултати за града и за софиянци, които ни гласуваха доверие, ние можем да предоставим на вече този етап от управлението, година и половина скъпи изборите. Защото сега, без да претендирам, че мога да говоря от името на всички хора, но все си мисля, че бяхме избрани не за да се разбираме и да сме в добри взаимоотношения помежду ни, а за да се справяме със задачите и с предизвикателствата", коментира Бонев.

"По принцип е напълно нормално да има напрежение, това което обаче не е нормално, е да не се върши работа. И всъщност, ако забелязвате нашата критика, която стана публична след ноември месец, когато поставихме 5 маркера за това как ще оценяваме бъдещата ни съвместна работа с Васил Терзиев и коалицията с ПП-ДБ, нашата публична комуникация е фокусирана само и единствено върху липсата на резултати, липсата на решения, липсата на реформи. Не сме, ето сега знаете има спор за постове в Район "Оборище“, обикновено това е темата за спорове между партиите. Ние постове не искаме, позиции не искаме. Това, което искаме обаче, е резултати. И за мен, като човек, който 15 години се боря този град да се управлява по-добре, е недопустимо да седя и да си мълча, когато виждам, че нещата, които сме обещавали, не се изпълняват. А не се изпълняват не толкова, защото ГЕРБ или БСП ни саботират в Общинския съвет, а защото липсва политическата воля за това", обясни той.

 

"5-те маркера бяха: Нова структура на Столична община – няма такава. Ревизия на управлението на ГЕРБ – няма такова. Честен, открит, прозрачен конкурс за нов главен архитект – няма такъв. Бюджет за 2025 година, който да отразява приоритетите и дадените обещания – това, което ще бъде представено, не отговаря на нашите очаквания. И нови договори с почистващите фирми, които взимат стотици милиони, а чистотата не е на високо ниво. Все още не сме видели дори, дето се казва, чернова на тези доклади, а договорите изтичат тук след месец-два", припомни Бонев.

"Т.е. от 5-те маркера, които поставихме ноември месец, и по 5-те или няма никакъв напредък, или има действия, които са в тотално противоречие на това, за което ние сме се борили, за това, което сме говорили и най-важното – това, зад което всички заедно, начало с Васил Терзиев, ПП-ДБ и "Спаси София“, сме застанали. Може би съм твърде старомоден, може би съм твърде консервативен от тая гледна точка, обаче в моето съзнание когато човек си сложи подписа под коалиционно споразумение, под документ, под предизборна програма и програма за управление, този подпис значи нещо. Трябва да значи нещо. Излиза обаче, че това не е така. И това са нещата, с които ние просто няма как да се примирим. Никога не сме се примирявали с подобен тип действия, няма сега тепърва да почнем да се променяме, само за да угодим на някого, тъй като той не се справя с работата си по начина, по който хората очакват да се справя", добави той.

"Не сме били параванв проформа реформа, защото когато не сме били съгласни с нещо, сме го изразявали веднага категорично и писмено в рамките на коалицията. Но очевидно, аз това го споменах и на пресконференция вчера, щом вече се налага, и то вече имам предвид от ноември месец мината година, се налага публично и открито да посочваме теми, които не са окей за нас, явно е, че сме изчерпали всичките вътрешни канали за комуникация и възможност за промяна на действията. Аз понеже много обичам да чувам насреща си как някои хора не се е огъвали под натиск и т.н., вижте, спазването на предизборните обещания няма как да бъде квалифицирано като натиск, това не натиск. Това е дадено обещание, което трябва да бъде изпълнявано. И когато не се изпълнява, тогава е проблемът, а не когато някой те кара да изпълняваш предизборното си обещание", каза още Борис Бонев.

"Мина година и половина, няма внесена нова структура на администрацията на Общината. Значи, структурата е първото нещо, което трябва да бъде направено, защото би следвало тя да отрази визията за управлението на града", заяви той. 

"Защото продължавайки със структурата на Йорданка Фандъкова, на практика това е негласно съгласяване, че нейната структура и нейният начин на работа е бил правилният, а аз не смятам, че бяха правилни. Само, че нова структура на Общината няма внесена. Но дори да предположим, че за новата структура на Общината кметът си има своето право в крайна сметка да внася или да не внася, само ще ви кажа, че от август миналата година районните кметове чакат да се внесе доклад за техните структури", зяви Бонев.

Доклад обаче не се внася, категирчен е Бонев.

"И той не се внася, защото той трябва да бъде внесен от кмета според закона. 100 итерации се направиха вече на този доклад. Кметовете продължават вече и те година и половина, въпреки че са си дали структурите, чакат, очакват – този доклад не се внася и няма отговор защо не се внася", каза той.

"Същевременно, и тук не казвам, че това е лошо, не ме разбирате в никакъв случай погрешно, например се занимаваме да даваме пари, за да се рекламира бранда на София на булида на Никола Цолов, или пращаме учители по физкултура на Олимпиада за учители по физкултура. И това са чудесни действия и аз затова ги подкрепям. Но не може това да бъдат основните доклади, които се гласуват в Общинския съвет, а големите реформи, тежките проблеми, които чакат за решаване, да се седят на заден план с много простото, но наивно оправдание "Ние няма как да съберем политическа подкрепа да се гласува в Общинския съвет“. Ти за да събереш политическа подкрепа, първо, би следвало да си политически активен и да търсиш тази подкрепа, а не да седиш и да чакаш тя да ти дойде наготово. Това само в приказките може да си става така, в реалния живот обаче не е така", добавя още.

"Да ви кажа, аз разбирам, че това е такава сладка тема, интригантска, от кухнята и семейните премеждия, които срещаме, истината е обаче, че за да се постига реформа, това означава постоянен бунт. Реформа без постоянен бунт няма как да стане. А с тишина, с примирение, промяна няма как да стане", така отговори на въпроса "Ще напуснете ли коалицията с ПП-ДБ?" Бонев.