МБАЛ "Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица е в Топ 10 сред 130 лечебни заведения у нас по брой на извършените тромболизи за лечение на мозъчни инсулти. Интервенциите са направени през 2022-а, уточняват от болницата, предаде кореспондент на "Фокус“.

Данните са събрани след мониторинг, извършен от НЗОК, чрез който се проследява въвеждането и практикуването на модерния метод за лечение на мозъчните инсулти.

По процент извършени тромболизи, МБАЛ "Свети Иван Рилски“ заема престижното осмо място в България, като изпреварва редица областни и общински лечебници, и високотехнологични университетски и частни болници.

От приети 236 пациенти с исхемичен инсулт през 2022 година, 6% са направените тромболизи в горнооряховската болница. През настоящата година се очертава процентът да се запази или увеличи, тъй като от 1 януари до 10 ноември т.г., при лекувани 173 инсулта, процентът на извършени тромболизи е 5,8%.

По този показател горнооряховската болница изпреварва УМБАЛ "Света Марина“ – Варна(3,1%) , МБАЛ "Сърце и мозък“- Плевен (3,4%), УМБАЛ "Канев“- Русе (0,4%) , ИСУЛ- София (0,9%), "Аджибадем Сити Клиник Токуда“ – София (5%), ВМА- (0%), УМБАЛ- Пловдив (4,9%), областните болници в Шумен, Видин, Габрово, Благоевград, Враца, Кюстендил, Ловеч, Сливен, Търговище и други.

Общинската болница в Горна Оряховица е една от 40-те болници от 340-те в страната, в които е въведен този ефективен метод на лечение на инсулт, който е възможен при спазването на т.нар. "златен час“, а именно - пациентът да бъде хоспитализиран до четвъртия час от първите симптоми на заболяването.

"Негативната тенденция да сме рекордьори по болестност и смъртност от инсулт в света, продължава. Четири пъти повече са инсултите в България от Европа. През 2022 данните на хоспитализираните у нас показват, че един среден по големина град е получил инсулт. От пострадалите, 5500 са починали още в болница. Това е по един пациент на час и половина“, отчете наскоро председателят на Българското дружество по инсулт доц. Росен Калпачки.

Най-често инсултът се причинява от запушване на кръвоносен съд в мозъка, което възпрепятства достъпа на кръв, пренасяща кислород и хранителни вещества до някоя от неговите части. Това води до временна или постоянна загуба на функцията на тази част от мозъка поради загиване на засегнатите клетки. След инсулт умират около 2 млн. клетки всяка минута. Колкото по-бързо започне лечението, толкова по-голям е шансът засегнатият човек да се възстанови. За извършване на тромболиза, която минимизира щетите от инсулта, е необходимо пациентът да постъпи в болница до 4-тия час. За целта хората край него трябва да са установили признаци на инсулт и веднага да извикат екип на Спешна помощ.

Инсултът може да се разпознае чрез т.нар. FAST (бърз)тест:

F- (face –лице) - накарайте засегнатият да се усмихне и проследете дали лицето му остава симетрично. Симптомите са ако ако половината на лицето е отпусната, устата увисва или изтича слюнка.

А - (arms– ръце).Пострадалият трябва да вдигне ръцете изпънати пред тялото и да ги задържи. При инсулт пострадалият усеща слабост в едната ръка или не може изобщо да контролира ръцете си.

S - (speech– говор).Накарайте пострадалият да каже името си. При инсулт речта е забавена, завалена или неразбираема.

Т (time –време). При инсулт времето е много ценно! Ако установите симптоматика на инсулт, незабавно позвънете на тел. 112 за линейка и съобщете от колко време пострадалият е в това състояние.

"В нашата област две са болниците, които извършват тромболиза – областната болница във Велико Търново и общинската в Горна Оряховица“, обяснява д-р Иван Иванов, специалист по нервни болести и управител на МБАЛ.