Близо 60 % повече регистрирани по ЗДДС добруджанци, отдавали имот под наем чрез онлайн платформи
©
През изминалата година подадените заявления за регистрация по чл.97а от ЗДДС за получени услуги са 14, а от началото на 2023 г. до момента те са вече 22. Краткосрочното отдаване под наем на имот чрез онлайн платформи като AirBNB, Booking и други представлява хотелско настаняване, напомнят от офиса на приходната агенция в града.
Гражданите и дружествата, които възнамеряват да отдават недвижими имоти под наем чрез чуждестранни онлайн платформи, е необходимо да подадат заявление за регистрация по реда на чл.97а от ЗДДС. Това те могат да направят онлайн в Портала за е-услуги на НАП, достъпни с квалифициран електронен подпис (КЕП) или на място в офиса на НАП по постоянен адрес. След като едно лице е регистрирано по ЗДДС, за него възниква задължение да подава по електронен път до 14-ти всеки месец справка-декларация по ЗДДС.
Физическите лица трябва да имат регистрация и в регистър БУЛСТАТ при Агенцията по вписванията и да декларират начало на осигуряване в НАП в 7-дневен срок от започване на дейността, напомнят още от офиса на НАП - Добрич.
"Увеличаването на регистрираните по ЗДДС лица в началото на летния сезон се дължи на по-високата информираност на потребителите и стремежа им за спазване на данъчното законодателството. Важна роля за подобрената фискална дисциплина има и партньорският подход, който НАП предприе спрямо наемодателите в района на Добрич, като ги информира по телефона за техните задължения“, заявява директорът на офиса за обслужване Димитър Димитров.
Повече информация за данъчните и осигурителните изисквания може да се получи в сайта на приходната агенция, в рубриката " Краткосрочно отдаване под наем в онлайн платформи “, както и на телефоните на Информационния център на НАП: 0700 18 700 и 02 9859 6801, на цена, според тарифите на съответния оператор и на място в офис Добрич от 09:00 до 17:30 часа без прекъсване.