Близо 10 000 туристи са посетили Музея на родопския карст в Чепеларе през 2023 г.
©
Музеят на родопския карст или както е по-известен Музеят на пещерите, е единственият по рода си не само в България, но и на Балканския полуостров и в Източна Европа. "В него може да се види всичко свързано с пещерите, тоест тяхното формиране, минералите, които участват в строежа, геоложките процеси, първичните, вторичните карстови образувания, животните, които населяват пещерите в наши дни и тези, които са ги обитавали в предишни епохи. От пещерната палеонтология имаме много богата колекция. Пещерната археология са следите от хората, които се намират в пещерите. Експозицията ни е в девет отдела. Изключително е богата, хората са много доволни след посещенията си при нас“, отбеляза Господинов. Той припомни, че преди около 5 години са направили цялостен ремонт и музеят е придобил цялостна нова визия. В него се представят и различни мултимедии, представящи кратки образователни филми и будят интерес от страна на посетителите. Има и интересни 3D модели. По думите на Господинов, туристите остават очаровани от добре заредения магазин, в който има минерали, които те може да си закупят за спомен.
Той подчерта, че тази година на голям интерес се радва и пещерното обиталище "Чая“, както и екопътеката водеща към него. "Тази година придадохме туристически вид на жилището с осветяването и маркирането на пътеката, както и с други дейности, които го социализираха. Вътре при проучванията, сваляйки пластовете, то стана проходимо в цялата си дължина. Със силна реклама от страна на музея и общината и обиталището придоби голяма популярност сред посетителите на Чепеларе“, допълни директорът на музея. Туристи се разхождат в района дори и сега през есента, когато не работи, тъй като екопътеката е много приятна. Обиталището е отворено предимно през лятото, когато се извършват и археологическите проучвания и така туристите могат да видят как се случват нещата на терен, обясни Господинов.
Той припомни, че находките, открити в пещерното жилище през тази година са доста любопитни. "Влязохме в най-интересната част на пещерата, където се предполага, че е същинското обитаване. Една от най-ценните находки е бронзова брадвичка, която е изключително рядка находка за Родопите. Откритията, намерени в пещерното жилище датират от 15-11 век преди Христа“, посочи Господинов. Той допълни, че в момента новите находки са в Археологическия музей в Пловдив, където ще минат реставрация и ще бъдат изложени на пролет в Музея на родопския карст в Чепеларе. Тези, които са открити през предишните години, тъй като от три години проучваме обиталището, вече са в музея и може да се видят от посетителите.