. С блестящ концерт на Български камерен оркестър на 12 януари добричката общественост отбеляза 125 години от рождението на академик Петко Стайнов, съобщават от общината. Личност с изключителни заслуги за създаването на българския музикален стил. Значимата му роля се определя преди всичко от самобитното му творчество. Петко Стайнов поставя началото на българското симфонично творчество и има основополагаща роля за формирането и за развитието на хоровото дело у нас. Той е основател и първи председател на Дружеството на българските компонисти, предшественик на Съюза на българските композитори. През 1941 г. е избран за академик на БАН, по негова инициатива се създава Институт за музика на БАН. Радетел за изучаването и съхранението на българския фолклор, композиторът е и първият директор на Народната опера.

Виртуозните изпълнители от Български камерен оркестър – Добрич за пореден път доказаха силата и непреходността на класическата музика, която не само вдъхновява, но и съзидава. В техни изпълнения почитателите на класическата музика имаха възможност да се насладят на "Музика на водата“, Сюита № 3 от Георг Фридрих Хендел, Волфганг Амадеус Моцарт - Концерт за цигулка и оркестър № 4, ре мажор - солист Божидар Бенев – цигулка, Жорж Бизе - Музика за драмата "Арлезианката“, Сюита № 1 - Петко Стайнов - "Ръченица“ из сюита "Тракийски танци“, аранжимент Емил Янев.

Зам.-кметът на Община град Добрич д-р Емилия Баева е връчила на Тина Коилова, представител на фондация "Петко Груев Стайнов“ поздравителен адрес от кмета Йордан Йорданов и статуетка "Пегас“, която символизира извор и поетическо вдъхновение. В знак на уважение и признателност Тина Коилова е поднесла на Община град Добрич поздравителен адрес от сина на академик Стайнов - произведение на големия композитор и грамота на Българския камерен оркестър.