Благоевград е бяло петно на туристическата карта: Археологически парк "Скаптопара" може да промени нещата, според експерт
©
По думите ѝ една от големите възможности за развитието на туризма в Благоевград е чрез създаването на Археологически парк "Скаптопара“, но за съжаление това трудно би могло да се случи.
"Там трябва да има удобна входно-изходна отбивка към магистрала "Струма“ в двете посоки, но доколкото знам вече не може да се направи такова нещо. Ще трябва да се направи обходен път“, коментира тя във връзка с една от идеите, залегнали в управленската програма на кмета Методи Байкушев, свързана именно с бъдещето на древния град, който бе открит преди няколко години по време на строителството на автомагистрала "Струма“ край Благоевград.
Здравка Чимева разказа, че в началото на зимата е посетила обекта, който към днешна дата е в изключително лошо състояние.
"Това, което се направи при преместването на артефактите, открити при строителството на автомагистрала "Струма“ край Благоевград – говорим за една църква и много делви и керамични изделия, е в плачевно състояние, защото навеса, който направиха на мястото, където експонираха тези предмети, е паднал преди 2 – 3 години. Има много трева, няма охрана, няма тоалетни, достъпът е труден, така че състоянието в момента е плачевно и никакво“, каза още тя.
Според Чимева, когато говорим за развитие на туризъм в Община Благоевград, то най-важното е да се мисли в посока на това как да се обхване целия поток на пътуващи в посока Гърция.
"В периода 2018 – 2020 година правихме едно изследване и установихме, че през ГКПП "Кулата“ годишно минават около 5 милиона автомобила. Пътуват много хора от Молдова, Сърбия, Румъния и така нататък. По закон всички организирани пътувания трябва да включват и почивки. Такава почивка би могло да се прави именно край Благоевград. Точно затова казвам, че за да го има Археологически парк "Скаптопара“, то трябва да има удобна отбивка от магистралата. Ако тя не е удобна, то никой не би се наел да обикаля, за да прави тази почивка“, добави тя.