"Вдигането на такса смет за мен не е много правилно, защото ще падне събираемостта. По мое време беше 1.3 промила, в момента е 1.8 и предложението е да стане 2.6 за гражданите, а за бизнеса от 5.3 на 7.7. Това е сериозно увеличение. Моята философия на управление беше да не вдигам данъците и Пловдив беше с най-висока събираемост в цялата страна“ – така бившият кмет на Пловдив Славчо Атанасов коментира пред репортер на Plovdiv24.bg идеята за увеличаване на ставките за граждани и бизнеса.

Историк по професия, той сподели, че е следвал добрите примери от успешни политици в миналото. Един от тях е Жан-Батист Колбер - финансовият министър на френския крал Луи XIV. Колбер е успял да въведе ред в данъците, които се намирали в хаотично състояние. Негова е мисълта, че високи данъци хазна не пълнят, а по-късно кривата на Лавал потвърждава тезата, че при високи данъци събираемостта пада.

Атанасов е убеден, че увеличението на данъците не би довело до повишаване на приходите, а би постигнало обратен ефект - до недоволство и протести. Припомня, че в цялата човешка история почти всички вълнения са в резултат на неправилна данъчна политика, след която са дошли и политическите искания.

"Моето управление се случи в най-страшната икономическа криза 2008-2011 г. Нямах подкрепа от държавата, помните кризата със софийския боклук, нали? Въпреки това намалих данъците за хората и бизнеса. В Пловдив имахме най-ниски данъци, но с най-висока събираемост – 92%. Здравко Димитров беше кмет на район "Западен“, той имаше 94% и много се радваше. В същото време средната събираемост в страната беше около 56-58%, за София беше 56-57%, но тези данни се криеха, не ги съобщаваха. Пловдив беше на първо място от всички окръжни градове от първа категория“ – посочи като пример Атанасов.

Високата събираемост на местни данъци и такси позволила да се напълни градската хазна и да се направят немалко неща за града.

"По мое време Пловдив имаше пари. Ако нямаше приходи, нищо нямаше да се случи. Данъчната политика е крайгълният камък на всяко управление. Затова кметът много внимателно трябва да си прецизира политиката и да подбере хората, които го съветват“ – смята той.

Синдикатите обявяват Пловдив за най-социалния град в мандат 2007-2011 г. Една от добрите придобивки за 82 000 граждани е пътуването с градски автобуси с преференция.

"Продължавам да смятам до ден днешен, че един град, колкото по-ниски данъци има, толкова е по-проспериращ“ – убеден е Славчо Атанасов.