ГЕРБ- Варна публикува публичен коментар по темата "Синя зона" след състоялия се вчера брифинг на кмета на Варна, Благомир Коцев. Припомняме, че в рамките на един "Синя зона" спря да функционира, след което отново бе възстановена.

Вижте цялото изказване на ГЕРБ-Варна без редакторска намеса:

След поредна серия неверни твърдения от страна на кмета на Варна Благомир Коцев и зам.-кмета Диян Иванов, бившият директор на ОП "Паркинги и синя зона“ Младен Иванов изложи като експерт факти и обстоятелства, свързани с проблема, защото вследствие действията и бездействията на Коцев през 2024 г., Бюджетът на Варна загуби 5 милиона лева приходи от синя и зелена зони, а хаосът с паркирането е налице!

"Софтуерът за "синя зона“ е изработен чрез обществена поръчка, стартирала през 2015 г. Цялата документация с технически спецификации е изготвена от международната консултантска компания "Мот Макдоналд“ по проект с Европейската банка за възстановяване и развитие. След проведена открита процедура по ЗОП, потвърдена впоследствие от КЗК и ВАС, през 2017 г. е сключен договор за изграждане и 3-годишна поддръжка на системата на синята зона от компанията "Телелинк“, посочи Иванов и поясни, че в договора и неговите спецификации няма конкретизиране чия собственост са авторските права върху софтуера.

"Когато приключи договорът през 2021 г. получихме нотариална декларация и писмо от "Телелинк“, че авторските права за софтуера са техни. В тази връзка отправих запитване до Дирекция "Правно-нормативно обслужване“ в Община Варна и получих отговор, че авторските права върху софтуера са собственост на компанията "Телелинк“, поясни Иванов и подчерта, че документацията и договорът са публично достъпни на интернет портала за обществени поръчки.

Хронологията: През 2021 г., след като изтича предходният договор, по силата на авторските права и след предварително становище за допустимост на процедурата на АОП, е сключен нов договор чрез директно възлагане със същия изпълнител ("Телелинк“) за надграждане и едногодишна поддръжка на системата. Няма укриване на документи от Агенцията за обществени поръчки (АОП), тъй като същите са публично достъпни в Интернет.

При изтичане срока на този договор, носителят на авторските права "Телелинк“ ги прехвърля на друго търговско дружество "Моудшифт“, за което прехвърляне  не се изисква съгласие на Община Варна. Няма нито законово, нито договорно основание за това!

През 2022 г. отново след предварително становище за законосъобразност от АОП след процедура по директно възлагане, се сключва нов едногодишен договор за софтуерно осъвременяване и поддръжка на системата, но вече с новия носител на авторските права "Моудшифт“. Преди изтичането му е пуснато възлагателно писмо до ОП "Инвестиционна политика“ за стартиране на нова процедура по ЗОП, но тя е спряна от кмета Благомир Коцев след като встъпва в мандат.

Всички прогнозни стойности на горецитираните договори са определяни след проведени пазарни консултации по реда на ЗОП – информация, която също е публично достъпна!

С множество доклади Директорът на ОП "Паркинги и синя зона“ предупреждава, че договорът изтича и системата ще спре, но реални действия от страна на Коцев не са предприети. Едва през м. юли 2024 г. стартират нова процедура с прогнозна стойност 700 000 лева, но след обжалване на условията, същата е отменена от КЗК, поради допуснати сериозни законови нарушения и прекратена през м. август, като нова такава не е пусната. "Моудшифт“ спира системата през месец декември.

От казаното дотук става ясно, че няма никакво нарушение на законодателството. Още повече - през 2024 г. АДФИ извърши проверка на всички директни възлагания в Община Варна за последните 5 години, включително и цитираните по-горе 2 договора. Нарушения не са констатирани. Абсурдни са и твърденията, че някой бил скрил документи от АОП - документацията е публична!

Възниква обаче въпросът защо след като твърдят, че има нарушения, в продължение на 14 месеца Община Варна продължава да работи с тази фирма и кметът излъга, че се работи по ъпгрейд на тяхната система?

Младен Иванов обясни, че още на втория ден от встъпването в длъжност на кметът Коцев е започнал да изпраща докладни, свързани със синята зона и  изтичането на договора. Кметът е утвърдил процедурата на 12 март 2024 г. След това зам.-кметът г-н Иванов организирал среща с външни експерти, след което еднолично е решил, че поръчката трябва да бъде проведена като открита обществена поръчка и тя се е провела като такава.

Защо досегашният оператор на системата е имал достъп до лични данни на десетки хиляди потребители от Варна и е боравил с тях в продължение на повече от година без договор и каквито и да било ангажименти за тяхното съхранение и опазване и Коцев не е предприел никакви действия да защити тези данни. В тази връзка Младен Иванов съобщи също, че е сигнализирал Прокуратурата за нерегламентиран достъп в системата.

Що се отнася до средствата на потребителите, останали в портфейлите на спряното вече приложение, според него трябва да се предложи на гражданите да им бъдат върнати парите, вместо да бъдат прехвърляни по служебен път и прогнозира възможността за настъпване на още по-голям хаос!