Битката за ректор на Медицински университет - Пловдив навлезе в решителната си фаза и играта загрубя. Трима са кандидатите за ректор на авторитетната и влиятелна институция: проф. д-р Румен Стефанов – директор на Института по редки болести и ръководител катедра "Социална медицина и обществено здраве“, проф. д-р Ангел Учиков – декан на Медицинския факултет и главен координатор на Експертния съвет по гръдна хирургия и проф. д-р Благой Маринов – заместник-ректор и ръководител катедра "Патологична физиология“.

По всичко изглежда, че ръководството на ВУЗ-а е силно притеснено от твърде вероятната промяна в статуквото, защото хвърля огромен ресурс за победата на третия от списъка. Административната протекция личи от всяка една активност на университета.

Представители на академичната общност и студенти сигнализираха, че от началото на септември прессъобщенията до медиите, свързани с обществения живот и дейността на университета, включват само името на проф. Маринов. Редакцията ни си направи труда да провери сигналите, които се потвърдиха и се оказва, че считано от 29 август до сега патофизиологът фигурира в почти всички публикации, минимум 10 на брой: като се започне от безплатни белодробни изследвания, минаваме през участие в общинската инициатива "Заедно за чист въздух“, и стигаме до среща с американски обучители на парамедици и с ръководството на Европейската агенция по здравеопазване и цифрови технологии.

В университетския сайт се споделят и медийните му изяви, което съвсем не важи за останалите двама кандидати. Тук не броим наградата на президента, връчена на проф. Румен Стефанов (също кандидат-ректор), но за това не ни информира самият университет.

Присъствали на последния Академичен съвет споделиха, че на проф. Стефанов е било официално отказано да се ползва от възможността да представи кандидатурата посредством официалната медийна кореспонденция на МУ. Името на декана на Медицинския факултет проф. д-р Ангел Учиков, също не фигурира никъде, нито пък се споделят неговите медийни изяви.

На практика, се оказва, че от ресурса на държаваната институция се възползва единствено проф. Маринов. От ръководството на университета вероятно ще се оправдаят, че той е изключително активен като зам.-ректор и няма как дейността му да не бъде популяризирана, но това едва ли може да се каже за периода отпреди официалното обявяване на кандидатурата му за шефския стол.

Редно е да отбележим, че бюджетът на университета за публичност и реклама е завиден, а договорите за информационно обслужване са само с някои от медиите в града, които отразяват интересите едностранчиво. Междувременно, за да си гарантира медиен комфорт през годините и въпреки функционирането на голям пиар отдел, университетът отделя от бюджета си сериозен финансов ресурс за медийно обслужване.