Битката за парка зад известен пловдивски хотел изглежда почти загубена
©
Делото е образувано след оспорване от страна на собственика на имота "Парадайс Градън Резиденс" на решението на Общинския съвет от 24.11.2022 година, с което се изменя ОУП.
Съдебният състав приема, че това оспорване срещу изменението на ОУП е допустимо, тъй като въз основа на приетите по делото съдебно-технически експертизи се установява, че преди изменението на ОУП, се е предвиждало имотът да попада в два терена - западна част, означена като "То“ - терен за социална инфраструктура - образование и "Тз“ - терен за социална инфраструктура - здравеопазване, и източната част, обозначена като "Тоз“ - терен за градски паркове и градини, а според одобреното изменение на ОУП, устройствената територия по отношение на имота се променя, като същият попада изцяло в озеленена територия. Поради това имотът се явява непосредствено засегнат от предвижданията на плана.
По същество съдът приема, че изменението е незаконосъобразно, поради нарушаване на императивната разпоредба на чл.103а, ал.1 от ЗУТ, както и на чл.6 от АПК.
В мотивите си съдът приема, че е налице неравно третиране, като се обосновава, че е налице немотивираност на ОУП, в частта, относно процесния имот, в контекста на съпоставянето между защитимия обществен интерес, а именно достъп на гражданите до зелена среда, минимизиране на въздействието върху околната среда, създаването на по-екологичен и здравословен начин на живот на жителите, смекчаване на замърсяването, подобряване на качеството на живот и защитимото право на собственост.
След анализ на констатациите на вещите лица, съдът стига до извод за неравно третиране и неспазване на принципа за равнопоставеност.
Решението на Административния съд може да бъде обжалвано пред Върховен административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
Съдът дори осъжда Общинския съвет на Пловдив да заплати на "Парадайс Градън Резиденс" сумата от 13 553 лева за разноски по делото.
Припомням, че спорният имот от 16 дка стана причина за редица протести на хората от квартала през 2019 година. по това време имаше и опити от страна на Община Пловдив за закупуване на имота.
Така се стигна до решението на Общинския съвет през 2022 година за промяна на предназначението на имота, който да стане изцяло за озеленяване. Паралелно с това има и друго решение на ОбС за закупуването на имота директно от собственика.
Едноличен собственик на капитала е Байрям Солак, който се подвизава в село Мулдава. Повечето се досещат кой стои зад него -
Гражданската битка за парка до хотел "Санкт Петербург " в Пловдив започна през 2019 година. Недоволството принуди редица видни политици да го яхнат и да отидат на място, за да коментират казуса. Гражданската енергия успя да спре за известно време застрояването на терена, но сега вече, от дистанция на времето, войната изглежда напълно загубена.
Неофициално вече е ясно кой стои зад въпросния терен и как ви са негтовите намерения.
Имотът на ул. "Полк. Сава Муткуров" е с площ 16 007 кв. м. Територията е урбанизирана и е предвидена за комплексно застрояване. Досега единствено наличието на военно съоръжение /бункер/ възпираше реализацията на инвестиционното намерение.
На метри от този имот, на територията на аквапарка на "Санкт Петербург", вече изникна нов строителен гигант. Там се работи усилено.
Говори се, че спорният парк също ще бъде застроен. Някои твърдят, че там ще има голям платен паркинг, което е добре за жителите на квартала, тъй като паркоместата не достигат. Но не е изключено там да изникне и още една голяма сграда, която ще лиши изцяло заселниците от зелена енергия и въздух.