живеещите на улицата майка и син, които са превърнали автобусна спирка в "Кършияка" в своя спалня.
Те притежават собствено наследствено жилище в Пловдив, което през 2021 г. е пострадало при пожар. От тогава до днес многократно са събирани средства от граждани за ремонта на това жилище, които те не използват по предназначение.
Освен това в рамките на този период от време те непрекъснато са използвали различни социални услуги в Пловдив, Пазарджик и Димитровград. През август месец т.г. те сами предсрочно по своя воля напускат Центъра за временно настаняване в Димитровград, за да бъдат в Пловдив.
Ето и хронологията, предоставена от община Пловдив:
От есента на 2021 г. със съдействието на служители на дирекция "Социална политика“ на Община Пловдив и Дирекция "Социално подпомагане“ ползват временни социални услуги - Приют и Центрове за временно настаняване в гр. Пловдив, гр. Пазарджик и гр. Димитровград. По време на престоите е съдействано на жената да подаде и получи социална пенсия при навършването на 70 годишна възраст, на мъжа многократно е осигурявана работа от социалните работници във всяка една от социалните услуги, които той е отказвал. Чрез различни инициативи са набирани средства за ремонта на опожареното им собствено жилище, които са изхарчили за други нужди.
Последно са били настанени през месец юни 2024 г. в Центъра за временно настаняване в гр. Димитровград за срок до края на годината. През този период, всеки ден са пътували от Димитровград до Пловдив под предлог, че имат работа и са се връщали вечер обратно да нощуват в Центъра за временно настаняване - Димитровград.
След като мъжът отказва няколко пъти предложена работа, през месец август 2024 г. двамата с майка си напускат по свое желание Центъра за временно настаняване - Димитровград и оттогава са в района бул. "Руски“.
За тях са постъпвали сигнали, че са бездомни и нощуват в района на бул. "Руски" дори в периодите, в които са били настанени в социални услуги. Постъпвали са и други жалби от граждани, че извършват просия в централна градска част. Мъжът има съставени от полицията множество актове за това, че проси по кръстовищата на Сточна гара и на бул. "Руски“, докато автомобилите изчакват на светофар, като създава предпоставки за ПТП и рискува собствената си и на пътниците безопасност.
Жената е консултирана, че отговаря на условията за настаняване в Дом за стари хора, за което от Дирекция "Социално подпомагане" предлагат съдействие, но тя категорично отказва.
Двамата нямат решение на ТЕЛК. За да бъде удовлетворено желанието им да бъдат заедно в постоянна социална услуга, е необходимо да имат решения на ТЕЛК със сходни диагнози. Независимо, че не са здравно осигурени, им е предлагано съдействие за осигуряване на медицински преглед, за транспорт до здравно заведение, което двамата категорично са отказали.
На 02.10.2024 г., придружени от гражданин посещават Дирекция "Социално подпомагане“, получават поредното направление за настаняване в Центъра за временно настаняване в гр. Пловдив. Гражданинът ги придружава до Центъра и поема ангажимент за частичен ремонт на жилището на жената.
В Центъра за временно настаняване мъжът и жената предявяват необосновани претенции към стаите, в които да бъдат настанени и подписват декларации, че отказват настаняване в социалната услуга. Пожелават да бъдат откарани в Приюта за бездомни. Там също отказват настаняване.
Към настоящия момент социалната работа за реинтегриране в обществото или настаняването им в други социални институции, предоставящи не временни, а дългосрочни социални услуги, упорито се бойкотират от тяхна страна.
Консултирани са отново завсички възможности от служител на Дирекция "Социално подпомагане" и са посъветвани да се приберат в дома си или да кандидатстват за ползване на социални услуги, съответстващи на техния социален профил. Социалните работници остават в готовност отново да помогнат в рамките на действащото законодателство.
От община Пловдив излязоха с позиция относно