Общинските съветници от "БСП за България" отправят питане, свързано с пловдивските подлези и създаването на регионален културен институт по античните мозайки. Питането ще бъде отправено на заседанието утре и е свързано с развитие на пешеходната инфраструктура и опазване на културно-историческото наследство в централната градска част като част от туристическият продукт на гр. Пловдив.

Подлезите на града, особено тези, които са разположени в непосредствена близост около главната улица и кв. "Капана", имат своето място в създаването на културния и туристически облик на Пловдив. В дневния ред на сесията на 07.11.2024 г., имаше точка за отдаване под наем за срок от 5 години на част от самостоятелните обекти в пешеходен подлез "Археологически". Преди заседанието на Общинския съвет точката беше оттеглена от вносителя и дебат по темата така и не се състоя.

От години пловдивските подлези са неглижирани, правени са всевъзможни опити за атрактивното им отдаване като търговски площи. Изпълнявани са причудливи строително монтажни дейности, за да се повиши инвеститорския интерес, но за съжаление резултатите са видими и общото становище е, че са съмнителни, се казва в питането. Подлезите са свързващи звена в градската инфраструктура, подпомагат нейното развитие и способстват за решаване на редица проблеми. 

Подлезите оказват пряко влияние на пътната безопасност и увеличаване броят на пешеходците.  Един пример, част от проблема с местата за паркиране в идеалния център и подобряване достъпът на туристите в него, може да бъде разрешен ако най-накрая се осъществи идеята за многоетажния паркинг на мястото на бившия ТЕЛК. Този паркинг, заедно с подлеза при "Баня Старинна", до голяма степен би намалил паркираните коли в идеалния център и би подобрил придвижването в централната градска част.

Общинските съветници от "БСП за България" смятат, че несъмнено подлезите се грижат за безопасността на пешеходците, но и това са пространства, които могат да придобият нова функция, допълваща облика на града ни. Например, в пешеходен подлез "Археологически" (до Понеделник пазара) има безценно археологическо наследство, изградени са и допълнителни постройки в подстъпите, които могат да се превърнат в място за среща на културните дейци, в място за обмен и представяне на идеи.

Съветниците от БСП за България отправят и питане относно античните мозайки и възможното основаване на Регионален институт, който да се грижи за тяхното съхранение, поддръжка и експозиция. Подлез "Археологически" е част от сериен обект "Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия", вписан в Индикативната листа на ЮНЕСКО за значими културни обекти през 2018-та година.

Серийният обект включва Голямата епископска базилика, Малката базилика и Късноантична сграда Ирини, построени и функционирали в периода IV-VI век. Трите недвижими културни ценности представляват сгради с богато архитектурно оформление и запазени подови мозайки. И трите обекта са с изградени защитни покрития, експонирани и интегрирани в съвременната градска среда. Последните журналистически репортажи и питания на колеги общински съветници водят до търсенето на друг подход.

Може би решение на част от въпросите е учредяването или на Национален, или на Регионален културен институт "Епископската Базилика и късноантични мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“. Това би бил проект за институт от стратегическо значение за опазването и управлението на културното наследство в гр. Пловдив, а и в Република България. Създаването на специализирана структура ще осигури необходимите ресурси и експерти за ефективно управление на този ценен културен ресурс, ще съхрани и ще укрепи неговото международно признание.

Общинските съветници от БСП за България смятат, че е необходимо Община Пловдив да създаде концепция и работеща формула за развитие на пешеходната инфраструктура в центъра на града, част от която са подлезите, местата за паркиране, а също така и пешеходният мост, чиято концесия изтича скоро. 

Във връзка с горното Общинските съветници от БСП за България поставят следните актуални въпроси:

1. Какво прави Община Пловдив по посока изготвяне цялостна концепция за управление и развитие на пешеходната инфраструктура в централната градска част, която да включва подлезите и анализ на местата за паркиране с цел насърчаване пешеходците и подобряване цялостния облик на зоните около Главната улица?

2. Каква е стратегията за поддържане и развитие на сериен обект "Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия", вписан в Индикативната листа на ЮНЕСКО за значими културни обекти през 2018-та година?

3. Отчита ли Община Пловдив необходимостта от учредяване на Регионален културен институт "Епископската Базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“?