Българският хелзинкски комитет (БХК) и Глобална инициатива в психиатрията (ГИП) изпратиха сигнал до главния прокурор, Министерство на здравеопазването, Изпълнителна агенция "Медицински надзор“, парламентарната здравна комисия и администрацията на омбудсмана по повод трагичния случай с пожара от 6 август, по време на който почина пациент на университетската клиника по психиатрия във Варна. Това става ясно от съобщение на Българския хелзински комитет, разпространено до медиите.

Става дума за инцидента, в който пациент загуби живота си в психиатрично лечебно заведение, в което е бил настанен да се лекува. Подобни случаи имаше:

- през март 2019 г. трима пациенти изгарят в психиатрията в Пловдив;

- през 2017 г. отново в психиатрията в Пловдив, където загива и пациент, след масов побой;

- през май 2023 г. изгаря пациент в психиатричната болница в с. Церова кория;

- през октомври 2023 г. при пожар почина пациент от ДПБ – Ловеч.

Организациите изразяват дълбока загриженост и тревога за нивото на спазване на човешките права и медицинските практики в лечебните заведения от този тип. Те резонират с докладите от последните години на Комитета против изтезанията, в които ясно, недвусмислено и категорично се съобщават факти и наблюдения, свързани със сериозни ограничения и нарушения на човешките права на пациентите в държавните психиатрични болници. Тези нарушения включват:

- липса на адекватна медицинска грижа и психосоциална рехабилитация;

- лоши битови условия

- физическо насилие от страна на персонала;

- продължителни изолации и имобилизации.

През март 2024 г. година беше внесен Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето в частта "Психично здраве“. Предложеният законопроект е в отговор на необходимостта от подобряване на психиатричната грижа и цели гарантиране защитата на правата на пациентите с психични заболявания в процеса на грижите за тях и лечението им.

От организациите посочват обаче, че не може да се чака реализирането на реформата вследствие на приетите промени, а е нужно спешното приемане на работещи мерки и механизми за санкциониране на подобни фрапантни нарушения на медицинската практика, в това число на стандарта по психиатрия.

ГИП и БХК неколкократно алармират отговорните институции и настояват за коренна промяна и подобряване условията на лечение на пациентите, настанени в психиатричните болници в България.

Поради това организациите призовават за цялостно, независимо, безпристрастно и ефективно разследване на инцидента във Варна, на всички факти и обстоятелства, свързани с него 

Настояването е Окръжна прокуратура-Варна, Министерство на здравеопазването и контролните органи да предприемат всички възможни в рамките на закона действия, с които да гарантират, че престоят на лицата за лечение в психиатрични лечебни заведения ще се реализира според стандарта по психиатрия, както и при спазване на нормативните актове, касаещи човешките права.