Асоциацията на власите в България е еталон за етническата толерантност
© Фокус
При голям интерес премина двудневния международен фолклорен фестивал на влашката песен и танц. Той стартира на откритата сцена в село Гомотарци и завърши с голям гала концерт във видинската зала "Филхармония“. В него участваха представители от България, Румъния и Сърбия. Заслужени бяха аплодисментите за румънски изпълнители - ансамбъл за песни и танци "Воинца" от Ръкъшдия, с ръководител хореограф Кодруц Анка, ансамбъл "Олтенаши ши олтенкуце" с ръководител Сица Новак от град Дробета Турну Северин, както и танцови и певчески състави от видинските села- Гомотарци, Капитановци, Неговановци, Гъмзово, Кутово, Връв и младия кавалджия от с. Байкал, Плевенско, изпълнители от Силистра, Врачанско, Монтанско и Видинско.
Участниците във фолклорния фестивал показаха своите умения и на открито по време на своето дефиле, облечени в традиционни влашки носии, което премина през централната част на Видин, до зала "Филхармония“. На площад "Бдинци“ всички участници, с развети българското и румънското знаме, се хванаха на хоро, което зареди с енергия всички присъстващи.
Симпозиумът на тема "Традиции и носии на влашката общност в България“, в който участваха специалисти етнографи от музеи в България, Румъния и Сърбия, даде отговор на много въпроси свързани с историята и битността на влашката общност. Подредената в зала "Ровно“ изложба на типичните влашки народни носии предизвика заслужен интерес сред участници и гости.
Отличия получиха основатели на организацията, дългогодишни нейни членове и хора, участвали в годините в развитието на Асоциацията на власите в България.
Специален гост на празника бе посланикът на Румъния у нас Бръндуша Йоана Предеску, който поздрави участниците в честването и се снима с тях за спомен.
Асоциация на власите в България е мост между миналото и настоящето, каза в приветствието си към участниците депутатът Любен Иванов. Той допълни, че организацията е мост между приятелите от едната и другата страна и определи Асоциацията на власите в България с една дума "приятелство“. Защото в днешния глобален свят, когато всички държави си сътрудничат една с друга, най-важното е да се създават приятелства и връзки между народите и държавите. Тези връзки и приятелски отношения създават доверие. И това е - нашето бъдеще, общото европейско бъдеще.