Пресконференция на Камарата на архитектите в България се проведе в Пловдив. Поводът за нея са обявените обществени поръчки за инженеринг на две емблематични училища в Пловдив – Математическа гимназия "Академик Кирил Попов“ и Средно училище "Св. Патриарх Евтимий“, предаде репортер на "Фокус".

Именно жалба на архитектите в КЗК в последния момент спря изпълнението на обществената поръчка на община Пловдив за изграждане на нова сграда на Математическата гимназия. Те обжалват избрания подход строителството да се извършва на инженеринг. Това означава, че възложителят, в случая община Пловдив, не е избрал проект и не знае какво ще се получи накрая. На практика така строителят трябва да изработи и самият проект на сградата.

Вторият аргумент на архитектите е, че не се създава конкурентна среда, а условията са предпоставка за корупционни практики - на самият строител ще му излезе по-евтино и ще има минимизация на качеството. Частният субект има най-голям интерес да реализира скромен проект с малко средства и да релизира голяма печалба. 

По този начин смятат, че кметът прехвърля своята отговорност на един частен субект и това е един своеобразен отказ да управлява публичния финансов ресурс. 

Архитектите метафорично обясниха какво представлява инженеринговата поръчка - поръчваш си сако, плащаш за балтон, а получаваш жилетка.

Архитектите поддържат тезата, че инженерингът не е подходящ при изпълнението на значими публични сгради като училищата, тъй като при тях се получават най-лоши резултати и оскъпява многократно строителството за сметка на данъкоплатците. Те допълват, че най-добро качество на сградите се получават при архитектурните конкурси.

Те не възразяват срещу добрата инициатива на община Пловдив за изграждане на училища. Тяхната теза е, че начинът, по който са обявени поръчките на тези две училища. не се защитава общественият интерес. 

"Трябваше кметът да възложи на главния архитект на община Пловдив и на зам.-кметът Тошо Пашов цялата тази история. Тогава може би главният архитект щеше да му каже, че когато проектът е на стойност над 100 000 лева, се провежда конкурс", каза арх. Тенев на пресконференцията.

Архитектите също така обявиха, че ще обжалват във ВАС, ако решението на КЗК е в ущърб на гражданите.

Участници в пресконференцията бяха арх. Владимир Милков, председател на УС на Камара на архитектите в България (КАБ); арх. Петър Диков, председател на УС на Съюз на архитектите в България (САБ); проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ; арх. Чавдар Тенев, председател на Регионална колегия Пловдив на КАБ, арх. Събин Попов, председател на Регионална колегия Бургас на КАБ; арх. Нина Танчева, председател на Регионална колегия Хасково на КАБ; арх. Илко Николов, председател на САБ - Пловдив.