Архитекти се обявиха срещу оцветяването на сградата на Младежкия дом в Пазарджик
© Община Пазарджик
Освен това е учудващо, че няма изразена позиция от страна на главния архитект на Пазарджик и директора на Младежкия дом. Мурджев допълни, че са направени предложения към Общинския съвет в града да бъде гласувано възстановяването на фасадата на сградата в предишния и вид, да бъде приета и Наредба за градската среда, която да регламентира условията за такива промени в знакови сгради в Пазарджик.
Архитект проф. д-р Тодор Кръстев, който проектант на Младежкия дом каза, че боядисването му е проява на пълно пренебрежение към архитектурната идея. "Вместо дискретна сграда тя се превръща в нахален и агесивен център. В момента става дума за "инфаркт“ в градския център. Това е брутална намеса, незачитане на авторското право и несъгласуване на промените с жителите на Пазарджик“, отбеляза Кръстев. Той определи случилото се като архитектурен вандализъм.
Присъстващите архитекти се присъединиха към позицията на своите колеги и заявиха, че ще бъде сезирано Националното сдружение на общините в Република България. Вече е сезирано Министерството на културата, което да предприеме действия за предоставяне на статут на недвижима културна ценност на сградата на Младежкия дом. Архитектурната колегия настоява да бъде възстановен оригиналният вид на фасадите на емблематичното здание.
Ваня НИКОЛОВА