Археолози откриха антики от различни епохи при спасителни разкопки около "водния проект" в Стара Загора. Това каза за "Фокус" директорът на Регионалния исторически музей в Стара Загора Петър Калчев. Находките са поставени в изложба в музея, която ще остане още един месец и може да бъде разгледана от граждани и гости на града на липите.

Предметите са намерени по време на разкопки в Стара Загора, свързани с обновяването на ВиК инфраструктура в града. Изложбата е с наслов "Археологически сезони 2022-2023. Спасителни разкопки – Реконструкция на ВиК мрежата в Стара Загора“. Експозицията бе открита в рамките на "Нощ на изкуствата“, на IV-то експозиционно ниво в Регионален исторически музей под Липите.  

Посетителите ще могат да видят бронзова "пиксида“ или антична кутия за бижута, стъклени и глинени съдове, накити, мраморни архитектурни елементи. Експониран е и скелет с изкуствено издължен череп от Източния некропол на Августа Траяна. Могат да бъдат разгледани табла със снимки и информация за най-интересните археологически структури, разкрити при проучванията.

"В момента правим разкопки в почти целия град, където се полагат канализационни, водопроводни и за дъждовната канализация води. Открити са много интересни неща - Източния некропол с гробница и съоръжения, крепостни стени и много други интересни находки. Над 500 са инвентираните до сега артефакти от тези проучвания. Има много интересни фотоси, панорамни снимки, така че в изложбата може да се разгледа какво е проучено до сега. Финансирането е по една оперативна програма за опазване на околната среда и ние имаме договор с ВиК Стара Загора, която е държавно дружество. Те са бенефициент по тази програма и финансират тези дейности, както е по Закона за културното наследство", каза Калчев.

а град Стара Загора, във връзка с изпълнение на мащабен проект "Изграждане на ВиК инфраструктура на обособена територия, обслужвана от "ВиК" ЕООД, гр. Стара Загора. Те обхващат изкопните работи по изпълнение на трасетата на водопроводите и канализацията в охранителните зони на Археологически резерват "Августа Траяна-Верея-Стара Загора“, както и в цялата останала част на града.

В този период е извършено наблюдение на 131 обекта по канализационната и 332 обекта по водопроводната мрежа на Стара Загора. Канализационните трасета се полагат на дълбочина около и над 3,00 м, което съвпада с нивото на стерилния терен, който в различните част на града е с различна структура и характеристика. Водопроводните трасета се полагат на дълбочина между 1,60 м и 2,80 м, като не достигат нивото на стерилния терен. В голяма си част новите трасета дублират старите, като в този случай, не се откриват археологически структури, а само преотложени материали при старите изкопни работи – както съвременни, така и фрагменти от антична строителна керамика, мраморни архитектурни елементи и др. В няколко случая бе констатирано пълно разрушаване на антични зидове, крепостни стени и антични улици, при полагане на старите трасета, които сега се установяват само в профилите на изкопите. При полагането им в предишните години не са извършвани археологически наблюдения и проучвания.

При проведените наблюдения да констатирани трасета на крепостни стени в четири участъка; проучена е значителна част от Източния некропол и единични гробни съоръжения в пет участъка; трасета на антични улици в два участъка и зидове в два участъка, като във фондовете на музея постъпват над 500 предмета от различни епохи.