Мраморната глава на античната богиня Тюхе не е била открита по време на археологическото проучване на терена на Епископската базилика и наличието й е станало известно едва след проверката на Министерството на културата и сектор "Престъпления, свързани с културно-историческите ценности“ към Главна Дирекция Национална полиция.

Това се казва в позиция на учените от Археологически музей, които възразяват срещу твърденията на директора на ОИ "Старинен Пловдив“ Елена Кантарева, според която за мраморния артефакт се знае от 2015 година, а не от април тази година. 

В позицията на екипа, извършил археологическите проучвания в Базиликата се припомня, че те са направени в периода 2015 ⎼2019 г. съобразно надлежния законов ред. Всички археологически находки открити тогава са били документирани и регистрирани от екипа на научните ръководители Елена Кесякова и Жени Танкова. Оттогава до 2024 г. на обекта не са провеждани археологически разкопки.

Уникалната находка стана известна при проверката на инспектората и културното ведомство и полицията, които са получили сигнали, че тя неправомерно е открита от реставратори на базиликата. Археологическият екип, включително научните ръководители, не е бил уведомен за съществуването на този артефакт от Елена  Кантарева, заявяват археолозите.

Те изразяват безпокойство от по думите им тригодишното безнаказано разрушаване на части от мозаечните настилки. Според археолозите липсата на административно наказание е "меко казано притеснителна“.

Под декларацията стоят имената на: 

1.  н.с. Елена Кесякова (откривател на Епископската базилика и научен ръководител през 1983 ⎼ 1985 г., 2015 г.)

2.  Жени Танкова (научен ръководител 2016 ⎼ 2019 г.)

3.  Биляна Груева-Здравчева (зам. научен ръководител 2016 г.)

4.  Д-р Здравка Коркутова (съръководител 2016 г.)

5.  Росица Морева (научен консултант и зам. научен ръководител 2017 г.)

6.  Любомир Мерджанов (зам. научен ръководител 2018 г.)

7.  Мария Драганова (зам. научен ръководител 2019 г.)

8.  гл. ас. Десислава Давидова.

9.  гл. ас. д-р Георги Сенгалевич, НАИМ при БАН.

10.  Недка Димитрова.

11.  Станка Петрова, техническо заснемане.

12.  Милица Илиева, реставратор в РАМ – Пловдив.