Археологът Десислава Давидова: Ако пловдивчани държат да са най-древния град в Европа, то ние ще го докажем
©
"Нашето въздействието върху работния процес на "Брезовско шосе" не е чак толкова голямо, колкото се представя. В момента ние се представяме за единственият виновник там", посочи Давидова.
Проблемът, според нея, идва още от самото начало, когато е започнат проекта, защото тази част от пътя представлява част от територията на обект от национално значение и това е обявено от около 40-50 години.
"Проектът за ремонт на Брезовско шосе не беше съгласуван с нас. Ние отидохме след сигнал, че там се извършват изкопни дейности, след което дейността беше спряна от Министерството на културата", поясни археологът.
"Това въздейства върху целия процес и всъщност ние сме онова, което е пропуснатата част в проекта. Сами разбирате, че няма как ние да сме проблема в този случай. Ясно е, че нашата работа е бавна, но ние сме дали точен разчет колко ще стоим там. А този разчет е 130 работни дни", добави Десислава Давидова.
Тя обясни още, че при всички случаи трябва да се реорганизират дейностите по този проект. Но в никакъв случай това не означава, че археолозите са пречката за това, което се случва там. Освен това цялата логистика, която е свързана с дейностите на фирмите, които работят по проекта там трябва досега да е била подпомогната, тъй има вече около година, откакто е спрян този участък. Трябвало е досега да се намери някакво решение.
"Ние сме там, за да изпълним нашата дейност като археолози, която е постановена от Закона за културното наследство. Участъците, по които работим, ние ги освобождаваме, за да положи фирмата тръбите и да си организира работата по проекта", обясни Давидова.
По думите й, това място е едно от най-важните за пловдивчани.
"Ако ние претендираме, че Пловдив е един от най-старите градове на Европа, то ние имаме тази претенция благодарение на това място и ако пловдивчани държат да бъдат най-древния град в Европа, то ние ще го докажем това.
Вярно е, че това не е грижа на хората, но наследството ни е част от това, което ние трябва да развием за бъдещето. То е част от нас и ние няма как да го пренебрегнем.
Десислава Давидова каза още, че всичко, което са открили при разкопките и което трябва да се запази, ще бъде преместено в Археологическия музей, а пловдивчани ще бъдат запознати с него чрез специална изложба и интерактивни методи, след като завършат дейността на могилата на Брезовско шосе. Ще бъде обяснено какво са открили на "Яса тепе"1. В момента изкопът е широк около 4 метра и представлява една дълга линия и всъщност това са наслоявания от хиляди години. След като освободят участъка, там ще бъдат положени инфраструктуните елементи.
"Разбира се, че развитието на света не може да се спира от това, че ние работим и това не е целта ни. Ние сме казали, че имаме 130 дни работа там, но нека е ясно, че тези дни не са последователни. Ние работим в даден участък и спираме, след това чакаме фирмата да освободи друг участък. А всичко това отнася срока на завършване към края на тази година", добави Давидова.
Реконструкцията на "Брезовско шосе" струва близо 18 милиона лева и по предварителен план трябва да бъде приключена в средата на 2023 година.
"Яса тепе"1 е праисторическа могила, която се намира в квартал Филипово, в район "Северен", на ул. "Брезовско шосе". Днес шосето е прерязало могилата, стъпвайки върху нея. Почти цялата й площ е застроена с временни и по-трайни постройки, унищожавайки по този начин праисторическите следи. Селището възниква, както почти всички праисторически селища, на речна тераса, покрай река Пясъчник, на 2 км от пълноводната и плавателна река Марица. През 60-те години праисторикът Петър Детев упорито проучва Плоската праисторическа могила "Яса тепе"1. От изследвания сектор се установява непрекъснат живот от късния неолит до желязната епоха.