Разкопките на "Яса тепе" 1 за тази година приключиха, съобщи в предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" археологът Стоян Иванов.

"Нашият археологически сезон приключи по съвсем обективни метеорологични причини. Ние бяхме на терен в рамките на седем календарни месеца, над 120 работни дни, в които успяхме да проучим над 90 метра от трасето, попадащо в зоната на археологическия паметник", уточни Иванов.

"Доста сериозно начинание, няма да крием, че беше доста изтощително. Това са разкопки в градска среда, под сериозно напрежение. Въпреки това, екипът, на който благодаря от мое име и от името на Десислава Давидова – ръководител на проучването, запази мотивация и сили да го проучи и да продължим цяла година с много сериозно темпо. Самото проучване не е приключило, ще продължи и догодина, като ще бъде възстановено в края на март – началото на април месец. Дотогава трасето ще бъде засипано и движението по Брезовско шосе ще бъде възстановено за зимните месеци. Обектът ще бъде замразен за зимата и напролет ще бъдат подновени проучванията и съответно и строителната дейност. Това вече е планирано, говорено и с местната власт, и с фирмата-изпълнител. Така че това е реалността", добави археологът.  

По думите на Стоян Иванов, проучването е било много успешно за тази година. Догодина, ако няма някакви форсмажорни обстоятелства, трябва да приключат с проучването и най-накрая да се премине към завършването на обекта.

"Хубавото е, че успяхме да преминем през повечето напречни улици и всъщност, ако е успокояващо за работещите примерно на "Брезовско шосе“, обходът, който ще бъде догодина, ще бъде доста по-кратък и всъщност се заобикаля една малка зона около 100 метра, която ще остава за проучване. Това е, което касае обществеността. Това, което касае публиката и заинтересованите – напролет в Археологическия музей ще има изложба, в която ще бъде включена и голяма част от находките, и хората ще имат възможност да се запознаят по-подробно с нашата работа, с това, което сме свършили", каза археологът. 

Той разясни още, че конкретните резултати са много интересни. Тепърва ще трябва да се анализират данните.

"Установихме, че има останки от поне пет последователно съществуващи селища на територията на археологическия обект, които датират между 5000 и 4500 години пр.н.е.", каза още Иванов. 

"Поради сериозната обществена значимост на проекта, който касае изграждането на ВиК инфраструктура по Брезовско шосе, доста се изписа и се изговори за нашата работа, и не само за нашата, за строителите – също. Но това, което касае археологическата работа, просто искам да разясним малко, да разсеем някои от по-мъгливите моменти за този обект", добави археологът.

Той разказа, че обектът на "Брезовско шосе“, т.нар. Плоска могила, е селищна могила. Това е праисторическо селище, което е известно още от края на ХІХ век. Още тогава пишат за праисторическото селище в квартал "Филипово“ на Пловдив. Чак през 70-те години на ХХ век известният пловдивски праисторик Петър Детев извършва частично проучване на могилата, с което той успява да докаже, че тя е обитавана още от неолитната епоха, през каменно-медната епоха и през бронзовата епоха. 2006 г., поради зачестилите нарушения по територията на паметника, зачестилото строителство и намеси, междуведомствена комисия на НИПК, Министерството, общината въвеждат също защитената зона на паметника и още тогава в тези граници на могилата, които сега се проучват, е установен и режимът на ползване, който по никакъв начин не се различава от този в централната градска част на Пловдив. Всяка една намеса, всички изкопни дейности, свързани със строителство, с инфраструктура, се предхождат задължително от археологически разкопки.

"В това отношение просто искам да наблегна на това, че ние нищо ново не разкриваме като обект. Обектът е известен от много време и неговият режим на ползване на територията му също от доста време назад е установен. Няма никаква самоинициатива в нашата дейност. Ние изпълняваме абсолютно конкретни предписания, предложени от междуведомствената комисия", поясни Стоян Иванов.