Тези стени, които са изградени на "Рахат тепе", не са по мой проект. Това заяви за "Фокус" арх. Румяна Пройкова, проектант на архитектурен парк Небет тепе.

"Нищо от моите проекти не е било свързано със създаване на условия за падане. Там има едни стени построени. Аз не съм проектант на тези стени, които са вътре в частния имот, където стана свлачището. Нека контролните органи да установят“, каза арх. Пройкова.

Тя обясни, че е правила проект и за двата имота, но там е предвидено изграждане на сгради и това трябва да стане с предварителни археологически проучвания за изясняване на същността на крепостната стена, за експониране на крепостната стена, а не просто за строителство.

"Там, зад крепостната стена, е станало свлачището, и само една малка част от крепостната стена е политнала. Срутена е една от съвременните подпорни стени, която започва от кръстовището на ул. "Стръмна". Крепостната стена свършва до там, където сега има срутване. Само една малка част от крайчеца на крепостната стена, в най-южната част, се е срутила“, каза Пройкова.

Тя обясни още, че крепостната стена е подпорна стена, тя е държала това толкова години.

"Не мога да кажа за всякакви дейности и всичко, което е свързано със създаване на условия за натиск към стената извън този, който е до този момент. Но досега тя е била подпорна стена.

За всичко това има проекти и на това място до крепостната стена по проект има друго предвидено, има одобрен и съгласуван проект. Там е предвидено изграждането на сграда и преди да стане се предхожда от прецизни археологически проучвания. Освобождава се крепостната стена отвътре. А сега вътрешната стена не знаем каква е. Има и археолог, който работи по укрепване на цялата тази стена. Беше предвидена друга сграда в имота, която се явява защита на крепостната стена. В общината има проект за това. 

Сега въпросът е обаче за тези стени, които са изградени, но те не са по мой проект", уточни арх. Румяна Пройкова.