Апелативният съд във Варна потвърди доживотна присъда на мъж, осъдил България в ЕСПЧ
©
Въззивната инстанция разглежда казуса за втори път. Първия път тя е потвърдила присъда на Варненския окръжен съд от 2008 г, с която Димитър М. е бил признат за виновен в извършването на двете престъпления. Съдебният акт е бил оставен в сила от Върховния касационен съд. Подсъдимият обаче е завел дело в Европейския съд по правата на човека. През 2018 г. институцията е преценила, че при провеждане на наказателния процес Република България е допуснала нарушения на Европейската конвенция за правата на човека.
Правото на защита е било ограничено, защото в отсъствието на адвокат полицейски служители са провели беседа със задържания, в хода на която той е направил самопризнания. Впоследствие тези признания са били преразказани от полицейските служители в съдебната фаза. След произнасянето на ЕСПЧ, подсъдимият е обжалвал повторно решението на Варненския апелативен съд. Върховният касационен съд върна делото за ново разглеждане, с указания да се изключат от доказателствената съвкупност показанията на служителите на МВР.
Подсъдимият бил многократно осъждан и лишаван от свобода за престъпления от общ характер. През юни 2006 г. проникнал във вила в землището на село Константиново. Според обвинителния акт, отнел вещи, инструменти и газов револвер. На 18 юни 2006 г. предприел наблюдение на къща във варненския квартал Аспарухово. В този момент бил забелязан от свидетел. Когато възрастната жена, собственик на жилището, го напуснала, Димитър влязъл и започнал да търси храна и ценности. 75-годишната жена обаче бързо се върнала и заварила мъжа. Подсъдимият й нанесъл множество силни удари с газовия пистолет и с брадва. След престъплението се придвижил на автостоп към село Невша.
Напускайки чуждия автомобил, той оставил в него сак с лични принадлежности и газовия пистолет. Междувременно била констатирана смъртта на пребитата жена, а за престъплението бил заподозрян Димитър М. След издирване той бил задържан няколко дни по-късно в необитаема постройка в село Кракра.
При повторното разглеждане на делото, Апелативен съд – Варна разпита полицейските служители, участвали в задържането на подсъдимия. Показания даде и свидетелят, забелязал подсъдимия да наблюдава къщата в Аспарухово. Съдът назначи комплексна съдебномедицинска и психолого-психиатрична експертиза на подсъдимия. Извършена бе и техническа експертиза на метален фрагмент, открит в дома на жертвата. Вещите лица потвърдиха заключенията по предходна балистична експертиза, че детайлът е част от петлето на газовия револвер, намерен в изоставения сак на Димитър.
Всички факти и доказателства по делото доведоха и този съдебен състав до обоснования извод, че подсъдимият e извършил убийството, като го е направил с прекомерна агресия. Доказано бе и че той е автор на кражбата на газовия пистолет. Въззивният съд обаче не намери доказателства той да е откраднал от вилата други вещи, нито да е отнел предмети и бижута от дома на убитата. Липсващите вещи не са установени в хода на разследването. Затова в тази част от обвиненията Димитър М. бе частично оправдан. По тази причина гражданският иск на наследниците на жертвата за претърпени имуществени вреди в размер на 880,40 лв бе отхвърлен.
Апелативната инстанция преквалифицира деянието по второто обвинение – от "грабеж, придружен с убийство", в "опит за грабеж, придружен с убийство". Съдът не откри обстоятелства, които да оневинят подсъдимия или да наложат намаляване на присъденото наказание "доживотен затвор". Настоящата инстанция потвърди обезщетението в размер 60 хиляди лв. за двамата наследници на починалата жена за претърпените неимуществени вреди.
Решението на Апелативен съд – Варна подлежи на обжалване и протест пред Върховния касационен съд.