Апелативен съд – Варна остави в ареста мъж, обвинен в кражба и ползване на чужда банкова карта
©
Адвокатът посочи, че подзащитният му е бил привлечен към наказателна отговорност след двугодишно разследване. Още при първоначалното вземане на мярката за неотклонение е възразил, че не може да внесе паричната гаранция, тъй като наскоро е излязъл от затвора и се опитва да продължи висшето си образование. Защитата не е съгласна и с обвинението – че младият мъж е откраднал банковата карта, която използвал – тя му била предоставена от приятел и той вярвал, че е негова. Представителят на Апелативната прокуратура обясни, че разследването по случая е отнело толкова дълго време, защото обвиняемият не е бил намиран на известните си адреси и дори е бил обявен за общодържавно издирване.
Обвиняемият е с 15 предходни присъди. Апелативният съд прецени част от съображенията в жалбата за неоснователни. Въззивната инстанция сподели аргументите на Окръжния съд за авторството на едно от повдигнатите обвинения – използване на чужд платежен документ. Тези съображения обосновават предположението за съпричастността на Николай. Не се установява обаче връзка между деянието "кражба“ и обвиняемия. За да бъде той задържан под стража, е необходимо да е налице опасност от укриване или извършване на престъпление. Варненският апелативен съд заключи, че и двата риска са реални.
При определянето на паричната гаранция са били взети предвид обществената опасност на дееца, младата му възраст, фактът, че е студент и работоспособната му възраст. Той обаче не полага труд и често сменя местата на пребиваването си, което затруднява разследването. А приключването на делата в срок е една от целите на мерките за неотклонение, които законът поставя. Затова горната инстанция потвърди определението, с което спрямо Николай Ц. е постановена най-тежката мярка - "задържане под стража“.
Съдебният акт на настоящата инстанция не подлежи на обжалване.