Апелативен съд – Пловдив потвърди присъдата на бизнесмен, осъден за опит за подкуп на служители на "Напоителни системи"
©
На подсъдимия С. К. е наложено наказание от 2 години и 6 месеца лишаване от свобода условно с 4 години изпитателен срок и глоба от 2 000 лева. Той е признат за виновен в това, че в качеството си на управител на частна фирма, на 14.06.2016 г. в гр. Пазарджик е предложил и направил опит да даде по 2 000 лева на три длъжностни лица, за да подпишат протоколи за извършени строително-монтажни работи, които на практика не са били извършени. Става дума за ремонт на кантон "Варвара-1“, "Бент Лесичово“ и прилежащ към него кантон, както и за кантон "Гелеменово“.
Подсъдим по делото е бил и тогавашния изпълнителен директор на "Напоителни системи“ ЕАД, И. П., но спрямо него делото е прекратено, понеже починал. И. П. назначил за управител на клон "Тополница“ свидетелката Т. С. През юни 2015 година й наредил да подпише договор с три посочени от него фирми за строително-монтажни работи по кантон "Варвара-1“, "Бент Лесичово“ и прилежащ към него кантон, както и за кантон "Гелеменово“. Сумите за договорените дейности трябвало да бъдат такива, че да не се провежда обществена поръчка, а да се сключи директен договор. За обект "Варвара -1“ стойността на договора била 59 216 лв., за "Бент Лесичово“ – 56 420 лв., а за кантон "Гелеменово“ – 31 646 лв. Авансово били преведени по-голямата част от парите за всеки от обектите.
Срокът и на трите договора бил удължен, защото строително- монтажните работи не били завършени. Сформираната от управителката на клон "Тополница“ комисия обходила обектите и констатирала, че въпреки авансово изплатените пари, са извършени едва 20% от строително- монтажните работи и то некачествено.
Изпълнителният директор на "Напоителни системи“ ЕАД започнал да притиска управителката на клон "Тополница“ да плати и останалите суми на фирмите. Тя отказвала с мотива, че строително-монтажните дейности не са извършени в пълен обем и ако подпишат акта за това ще извършат престъпление. На 14.06.2016 г. подсъдимият С. К. пристигнал на среща с тримата членове на въпросната комисия и предложил по 2 000 лева на всеки, за да подпишат протокола, че са извършени договорените строително- монтажни работи, но те отказали.
Делото в Пловдивския апелативен съд е образувано по жалба на подсъдимия С. К.
Решението на Пловдивския апелативен съд не е окончателно. То подлежи на протест и обжалване пред Върховния касационен съд.