Екологичната и здравна бомба със завода за отпадъци започва да цъка. Трябва да се каже истината и да се вземат наистина сериозни мерки и решенията и всеки да си поеме отговорността. Това каза д-р Антон Койчев – заместник-председател на Комисията по здравеопазване и социална политика в Столичния общински съвет и четвърти мандат общински съветник, в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".  

Той отбеляза, че групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет от дълго време повдига въпроса с проблемите в завода за отпадъци. По думите му много дълго време е бил е отказвал достъп на общински съветници до завода.

"Трябваше наистина да се упражни много сериозен натиск, за да се случи това. Очевидно е имало какво да се крие. Това, което се констатира, надхвърли най-тревожните очаквания“, коментира Койчев.

Той определи повдигането на темата за болничните отпадъци от страна на столичния кмет след разкриването на проблема със завода като кризисен пиар. Преустановяването на приемането на болнични отпадъци е предпоставка за възникване на епидемична обстановка, категоричен бе заместник-председателят на Комисията по здравеопазване и социална политика. "Неслучайно здравният министър и министърът на околната среда и водите обърнаха внимание на това. На територията на София болнични отпадъци генерират 70 болнични заведения, над 2000 индивидуални практики, над 110 групови практики, над 130 медицински центрове“, посочи Антон Койчев.

Кметът е принципал и пряк ръководител на Столичния инспекторат, който е отговорен за проследяването на биологичните отпадъци, подчерта той. "Аз съм сигурен, че и директорът на завода, и кметът не знаят последователността на стъпките, в които един болничен отпадък на специален режим достига до завода за третиране на биологични отпадъци и в какъв вид трябва да стигне“, добави Койчев.

По думите му при управлението на Васил Терзиев структурите на Столична община вече не функционират пълноценно. "Същото е и в Столичния инспекторат. Бяха уволнени доста хора, които имаха експертиза и капацитет, най-вече по политически причини. В момента там и в много други ключови дирекции на Столична община липсва административен капацитет. Дейността е много специфична. Тези експерти са работили години в различни политически конфигурации и никой не си е позволявал да прави подобен тип чистки, защото се блокира работата на града“, подчерта Антон Койчев.

По думите му тепърва ще излизат още интересни факти за това как се харчат парите на столичани и за какво. "Кметът и екипът му правят точно обратното на това, с което спечелиха доверието на гражданите“, коментира общинският съветник.