Обичаят “Иванови влачуги" пресъздадоха заедно самодейци от Караисен и бритаци, заселили се в павликенското село, предаде кореспондент на “Фокус". Ритуалното къпане на селската чешма по традиция се организира на Ивановден от групата за изворен фолклор към Народно читалище “Добра надежда - 1896", пояснявата от Община Павликени.

От стари времена в селото е останал обичаят в деня на Иван до герана или до чешмата да бъдат “довлачени“ най-новите семейства в селото. Първо се къпят младоженците, нарича се за здраве, за много деца, за голям берекет в къщата. След това започват да дърпат и влачат момите и момците с пожелания и те да сключат брак, и те да имат деца, да бъдат тези деца отмяна на по-възрастните в селскостопанската работа.

В Караисен вярват, че Ивановите влачуги очистват лошата енергия и гонят злото, носят здраве и берекет на имениците, но и на цялото село.

Селото е единственото, което продължава тази традиция и до днес. Тази година в нея се включиха и британски заселници, които имат имоти в селото и активно участват в местните традиции.

Традиционното празнуване на народния обичай Иванови влачуги в село Караисен е възобновено през 1986 година от група самодейци към читалището. Под ръководството на Марийка Димитрова те участват същата година в Събора на народното творчество в Копривщица, където са наградени със седем златни медала. Оттогава ежегодно този ритуал се възпроизвежда в селото.