Анаеробната инсталация за биоразградими отпадъци в Бургас се очаква да влезе в експлоатация до средата на 2023-а година. Това стана ясно по време на представянето на няколко общински проекта, сред които този за изграждане на анаеробната инсталация, предаде репортер на Радио "Фокус“ – Бургас. Проектът цели да се намали делът на депонираните битови отпадъци в регионалното депо. Посредством целенасоченото събиране и преработка на биоразградими отпадъци от домакинствата и бизнеса ще се постигне понижение на емисиите парникови газове, произведени вследствие на естественото гниене, както и ограничаване влиянието им върху изменението на климата.

"Инсталацията е разположена до пречиствателната станция на ул. "Крайезерна“. Състои се от 8 биореактора, в които биоразградимите отпадъци ще се третират по анаеробен способ, така че да бъде уловен биогаз. След биореакторите отпадъците ще бъдат насочени към 6 компостиращи тунела, така че на изхода на съоръжението да се получи компост, както и около 10% продукт за депониране. Предвижда се там да бъдат събирани около 30 000 тона отпадъци годишно“, поясни инж. Мариела Гъркова от Община Бургас.

Очаква се анаеробната инсталация да бъде в голяма степен завършена до края на 2022-а година, а до средата на 2023-а да влезе в експлоатация. "За да заработи обаче, трябва да бъде осигурена суровината, която ще се използва в нея, затова още към средата на 2022-а година ще започнем информационна кампания, насочена към домакинствата и бизнеса, които имат отношение към процеса на разделно събиране на биоразградими отпадъци. Те трябва да бъдат подготвени за този процес, така че в момента, в който бъдат поставени кафявите контейнери, където ще се събира този вид отпадъци, да са наясно за какво са предназначени, а след това да започне да се събира суровината за бъдещата анаеробна инсталация“, поясни инж. Гъркова.