Адвокатът на шофьор, убил двама със 135 км/ч край Пловдив, изуми с думите си
© Plovdiv24.bg
Фаталният инцидент е от юни 2022 година, когато Шутов предприел с мерцедеса си изпреварване на няколко автомобила на пътя Пловдив - Карлово около село Черноземен. В същото време на кръстовище товарен автомобил, управляван от пострадалия и по-късно починал Дойков, предприел завой наляво, като дал ляв мигач и намалил скоростта.
Според изготвената по-късно експертиза Шутов се е движел със скорост 135 км/ч, която значително превишава максимално допустимата за населено място от 50 км/ч. В последния момент предприел маневра наляво, за да избегне удара, но се блъснал в товарния автомобил "Ивеко", а след това в друга паркирана кола и спрял.
При пътнотранспортното произшествие е загинал водачът на ивекото Дойков, както и тъстът на Шутов, а още един мъж е получил средна телесна повреда, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
По-рано днес защитата на Шутов поискат отвод на прокурор Джубелиева. В мотивите бе изложено, че обвинителният акт е некоректно написан и по този начин се нарушават процесуалните права на Шутов. Той не може да се възползва от правото си на съкратено съдебно следствие, като признае вината и всички факти от обвинителния акт.
По думите на адвокат Боев ПТП-то е резултат от действията на двамата шофьори, а никъде не е споменато за такова.
"Подсъдимият е пътувал по спешност за град Пловдив заради лечението на тъста си. Това е причината за високата скорост", каза още той.
Интересното бе, че и адвокатът на частните обвинители, сред които е съпругата на подсъмия Шутов, се солидаризира с мнението на защитата и също поиска отвод на представителя на държавното обвинение.
Адвокат Керанова бе категорична, че обвинителният акт не съответства на фактите и доказателствата по делото.
"Все повече се отдалечаваме от истината и си правим свободни съчинения", допълни тя.
Съдия Семкова не уважи желанието на защитниците, въпреки това адв. Боев поиска повторен отвод на прокурор Джубелиева, който също не бе уважен.
Адвокатите се солидализираха отново относно това, че обвинителният акт трябва да бъде върнен за поправка в прокуратурата.
"Нека прекратим заседанието и този път да се дадат указания на прокурора как да се коригира актът. Не може да изчезне извършителят", сподели адв. Керанова.
В крайна сметка за втори път ход на разпоредителното заседание не бе даден, а обвинителният акт бе върнат в прокуратурата.