"Никой не е очаквал, че в нашия град директор на болница ще заведе иск срещу стачкуващи или протестиращи". Това заяви пред журналисти в съда адвокат Детелина Симеонова, която представлява ответниците по дело, образувано по искова молба, подадена от "Многопрофилна болница за активно лечение – Добрич“ АД, с която са предявени искове за установяване на незаконността на обявена на 13 октомври 2022 г. ефективна стачка и провеждана предупредителна стачка срещу 136 служители в болницата, предаде репортер на Агенция "Фокус".

По думите на адв. Симеонова уведомлението е за предупредителна стачка, какъвто характер са имали действията на медиците в МБАЛ-Добрич. 

"Считам, че въпросът е изключително важен за областта, за всички хора, които живеят в област Добрич, защото ние искаме да има болница. 136 човека, независимо, че днес беше оттеглен искът по отношение на 52-ма, върху които се твърди, че има упражнен натиск, за да бъде оттеглено тяхното участие и се прекрати делото по отношение на тях. Но считам, че това е несериозно от страна на директора на Многопрофилната болница, защото в един такъв спор следва да се постигне консенсус. Хората искат заплати, искат повишаване на заплати", коментира адв. Симеонова.

Тя уточни, че през месец юни има отправено искане за 25-процентно увеличение на техните заплати. Има последващи искания. Сключен е колективен трудов договор първо с КТ "Подкрепа". 

Като юрист адв. Симеонова каза: "Изключително изкривена е процедурата по сключване на колективни трудови договори в България, по нашето законодателство. Затова защото те се сключват с определена синдикална организация. Но ако приемем, че хората не членуват в нея, те следва да се присъединяват срещу вноска и да стават членове на тази синдикална организация. Законно е, но ограничава правата на хората на свободно договаряне". 

"Това, което ние искаме и се стремим да направим, е среща за сключване на споразумение, туширане на проблема с оглед работа на добричката болница. Всички ние имаме нужда от болница, медицински сестри, от целия персонал. Защото разликата в заплащането на този вид персонал и лекарския е изключително голяма - от порядъка на 3000 - 4000 лв. на месец", коментира адв. Симеонова. 

Според юриста законът е спазен при обявяване на предупредителната стачка, като символична. "Има решение на Върховен съд, което казва, че символичните стачки не могат да бъдат предмет на иск по чл.17 от Закона за уреждане на колективните трудови спорове, какъвто е този иск", каза още адв. Симеонова. 

Тя уточни, че по време на едночасовите предупредителни стачни действия всеки ден, от страна на болницата не са предприети действия по заместване на тези служители и няма представен график за това. "Затова говорим за символична стачка", каза адв. Симеонова. 

"Прецедент е работодател и то на болнично заведение при липса на всякакви кадри, ти да не се стремиш да задържиш кадрите, а да заведеш дело срещу тях. Така че, това е прецедент", заключи адв. Детелина Симеонова.

Жулиета НИКОЛОВА