Сточна гара е част от една дългосрочна плейсмейкинг инициатива на ГРАДОСКОП –  инициатива за преосмисляне на градските пространства, които са от Сточна гара до гара "Подуяне“ в София. Идеята тръгна преди няколко години от главния архитект на Столична община, който ни покани като независими експерти да помислим за това какъв трябва да е процесът за включване на гражданите в преосмислянето на функцията на това е пространство. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Адрияна Михайлова от "Imp-Act" и "Екипът на София".

Повод за разговора беше, че в сградата на Сточна гара в София се проведе първият Национален форум за включващо градско развитие "Placemaking Connected Bulgaria“. Форумът целеше да събере и покаже позитивни примери за създаване на иновативни и качествени публични места от цялата страна, както и да обсъди с инициаторите им общите проблеми и решения, които се срещат.

"Определено има значение изборът на локация за провеждане на събитието, тъй като самият със самия акт, че бяхме в сградата на Сточна гара означава една плейсмейкинг намеса. А нямаше как просто да направим такова събития в една хотелска зала или облагородено вече пространство", обясни експертът.

По думите е направен урбанистичен анализ какво има в района на Сточна гара: "Там минават реки, там са минавали много жп линии, които повечето от тях вече не се използват, има стари индустриални пространства, и реално природата е започнала сама да се връща. Понеже територията е държавна собственост, там почти нищо не се е случва, и се е превърнала малко или много в разделителна линия на центъра на София с по-бедната северна част. Мислим върху варианти какво може да се случи там, така че това пространство да не е разделител, а да е свързваща територия".

Михайлова добави, че вече има три пилотни проекта за превръщането на Сточна гара в общностен център за събития: "Нещо, което ние с провеждането на конференцията показахме, че може да се случи. Сградата изобщо не се използва към момента, а територията около нея може да се превърне в нов градски парк. И третият ни пилотен проект, идея там е за създаване на циркулариум – това е на една зона за тестване на зелените иновации на София", обясни експертът.

Относно провелото се събитие Михайлова каза още, че то е събрало организации и активисти от цялата страна: "В България, знаете, много често се оплакваме от градската среда и не сме доволни от това как институциите, общините поддържат публичните пространства. Затова и вече по места в различни български градове има все повече неправителствени организации, и граждански инициативи, и неформални такива групи от граждани, които сами инициират и взимат в свои ръце местата, които обитават, и започват с подръчни в повечето случаи средства и материали да правят подобряване на средата. Разбира се, в повечето случаи такива инициативи се водят от специалисти и експерти. Много често това са архитекти, урбанисти, понякога артисти и културни мениджъри. Шарена беше аудиторията, която събрахме. Около 150 човека експерти и граждани се включиха в събитието, като имахме представители наистина от различни български градове - по-големи и по-малки", уточни Адрияна Михайлова.