Пенчо Милков е придобил два имота в родния си град и в София.
По последни данни на АКФ кметът придобил апартамент от почти 100 кв. м. в бутикова сграда в близост до метростанция "Г. М. Димитров“. Документите по сделката, която е сключена през юни миналата 2024 г., показват, че той е платил двойно по-малко от съседите си.
Дружеството "Аспен инвест“ ООД, реализирало сградата на ул. "Никола Габровски“ № 102, е продало на Милков апартамент в степен на завършеност "груб строеж“ с площ от 95,55 кв. м. и паркомясто в сградата за сумата от 204 996 лв.
За сравнение,няколко месеца по-рано съседи на кмета в същата сграда плащат по 400 945,15 лв. за апартамент от 92,22 кв. м. и паркомясто. Оказва се, че собствениците на апартамента, са платили за имота с идентична квадратура и паркомясто над два пъти повече, а именно 420 503,45 лв.
"Почти шест години след казуса "Апартаментгейт“ виждаме как лица на висши публични длъжности продължават да реализират апетитни сделки, противоречащи на пазарната логика“, коментира София Желева, правен експерт във Фондация "Антикорупционен фонд“ (АКФ).
"Призоваваме отговорните институции да разследват възможни хипотези за търговия с власт и влияние или данъчни измами и възможни опити за скриване на произхода на финансови средства", каза още той.
Друга интересна подробност е и профилът на "Аспен инвест“, строителното дружество, реализирало жилищната сграда. Стефан Владимиров Тутберидзе, един от тримата съдружници в дружеството, е син на Светлана Шаренкова, почетен професор в Университета по библиотекознание и информационни технологии и член на Националния съвет на Българската социалистическа партия. Баща му, грузинският гражданин Владимир Тутберидзе е изгонен през 2001 г. за участие в организирана престъпна група (ОПГ) за незаконна търговия с оръжие и за заплаха за националната сигурност.. Сделката е изповядана в кантората на нотариус Весела Ивчева, нашумяла с участието си в сагата "Осемте джуджета“.
По-малко от две години преди имотна сделка в София Пенчо Милков се сдобива с мезонет от 258,93 кв. м. и гараж в новопостроена сграда на централно място в Русе. Милков приема имота като дарение от сестра си по-малко от три седмици след като е преизбран за кмет след местните избори в края на 2023 г.
Казусът нашумя по-рано този месец стана ясно, че русенският кмет е подал към Комисията за противодействие на корупцията (КПК) декларация с невярно съдържание относно големината на дарения му апартамент. Според декларацията, която Милков като високопоставен служител в местната администрация е задължен да подава, дареният му апартамент бил с площ от 63 кв. м.
Милков се сдобива с просторния мезонет в Русе след като приема дарение от сестра си Петя Йорданова и съпруга ѝ Йордан Йорданов, който е и съсобственик на строителното дружество "ЕКСТРИЙМ“ ООД, от което имотите са закупени през 2021 г. при интересни обстоятелства.
Сключената на 28-ми септември 2021 г. сделка е повече от добра. Йорданова придобива мезонета и гаража от фирма "ЕКСТРИЙМ“ срещу 174 600 лв. с ДДС, сума далеч по-ниска не само от пазарните нива, а и от данъчната оценка в размер на 212 871 лв. За сравнение, в периода 2020 г. – 2022 г. "ЕКСТРИЙМ“ ООД продава още пет апартамента с различни площ и етап на изграждане. Всички сделки са на цени от два до 3,6 пъти по-високи (на кв. м.) от тази на Петя Йорданова.
В края на 2023 г. Петя Йорданова и Йордан Йорданов даряват двата имота, които се намират в сграда на ул. "Кирил Старцев“, на кмета Милков. В нотариалния акт за дарение на мезонета от 24-ти ноември 2023 г. е изрично посочено, че дарението се прави, тъй като "единственото наследствено жилище на родителите на Петя и Пенчо е прехвърлено на дъщерята на дарителите, като от него дареният – Пенчо Милков – не получава дял, като техен син“. Закупеният от Йорданова гараж е дарен седмица по-късно, на 1-ви декември 2023 г.
"Според чл. 225, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), с договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема. Именно безвъзмездността на акта на дарение е ключовото, в конкретния случай с кмета на община Русе и сестра му“, коментира Желева.
"Единственият мотив, който би следвало да има у дарителя, е това да направи подарък на дарения. От заявеното от дарителите става ясно, че дарението на имота се явява компенсация за това, че преди време жилището на родителите на Петя и Пенчо е било прехвърлено на дъщерята на Петя", каза Желева.
Действително, на 7-ми февруари 2001 г. – повече от двадесет години преди Милков да приеме дарения му мезонет – родителите на кмета продават свой апартамент от 76 кв. м. на дъщерята на сестра му. Детето, което към този момент няма навършена годинка, купува имота от баба си и дядо си за сумата от 23 000 лв. В края на 2023 г., месец след като Петя дарява на брат си изгодно закупения от нея мезонет, дъщеря ѝ на свой ред ѝ дарява закупеното през 2001 г. жилище.
На 20-ти декември 2023 г. Милков закупува и паркомясто в сградата за сумата от 8 000 лв. Интересното в сделката е не само цената, а и уговореният начин на заплащане на сумата, а именно: "ще бъде изплатена в срок до 1 година“.
Според АКФ обстоятелствата около имотните сделки на кмета повдигат поредица от въпроси:
Каква е мотивацията на частно дружество, чиято основна цел е печалба, да продава на съпругата на съдружник в него (а от там и на самия съдружник) имот на цена, чувствително по-ниска както от пазарната цена, така и от данъчната оценка на имота?
Защо кметът на община Русе приема така направеното му дарение и не противоречи ли това на законовите норми относно конфликт на интереси и етичните норми на поведение на заемащите такъв пост?
Дали дарението и преференциалните условия по продажбите не представляват благодарност или "инвестиция“ от страна на "ЕКСТРИЙМ“ ООД и "Аспен инвест“ ООД към кмета Милков? Или дали сделките не преследват друга, забранена от закона цел?
Потърсихме кмета Милков за коментар на тези въпроси, но не получихме отговор.
"Категорично лица, заемащи високопоставени постове, какъвто е и кметът на община Русе, не следва да приемат скъпоструващи подаръци и облаги, защото това поставя под съмнение тяхната безпристрастност и независимост при изпълнение на служебните им задължения“, каза Желева.
"В конкретния случай приемането на мезонета и придобиването на паркомястото в Русе в края на 2023 г. и на апартамента и гаража в София 6 месеца по-късно при условия в съществено отклонение от пазарните повдига въпроса дали условията по сделките целят предразполагане на кмета за конкретни бъдещи планове на инвеститорите или пък са благодарност за нещо вече свършено.“
Съществува и хипотезата дарението и преференциалните условия по продажбите да са фиктивни и да служат като параван за придобиването на скъпоструващи имоти със средства без законен произход.
През юни 2020 г., по време на първия си мандат, Милков утвърждава Кодекс за поведение на служителите в администрацията, според който "служителите не допускат да бъдат поставени в икономическа или друга зависимост, както и да искат и да приемат подаръци, услуги, пари, облаги или други ползи, които могат да повлияят на изпълнението на служебните им задължения“.
Според въведеният от самия Милков кодекс за поведение, при неспазване служителите носят дисциплинарна отговорност.
В рамките на по-малко от две години, кметът на Русе,