92 млн. лв. ще харчи Община Велико Търново за инвестиции през 2025-а

©
92 млн. лева е инвестиционната програма, предложена към Бюджет 2025. Капиталовите инвестиции обхващат както инфраструктурата в общинския център, така и в кметствата и кметските наместничества. В програмата, освен планираните проекти в управленската програма на кмета Даниел Панов и екипа му, са включени и редица предложения на общински съветници от различни групи, както и на граждани.
"Добрите идеи трябва да се реализират – кметът е кмет на всички граждани и в работата ми това е основно правило. Капиталовата програма подрежда проектите според ефекта им за обществото, решаването на наболели проблеми и съобразно проектната готовност. Целта е да постигаме все по-добра жизнена среда и баланс между Велико Търново и населените места, между централната градска част и кварталите, между всички сфери. Благодаря на всички, които днес гласуваха като представители на гражданите, а не като партийци“, коментира Даниел Панов.
193,9 млн. лева е стартовата макрорамка на Бюджет 2025.
"65% от тях, или 133,6 млн. лева, са делегирани от държавата за дейностите в сферите образование, социални политики, култура и др. - за функционирането и работата на целите системи, за увеличението на стандартите. 60,3 млн. лева са за местни и дофинансирани дейности. 42,2 млн. лева са планираните местни приходи - приносът на великотърновци и жителите на общината от местни данъци, такси и цени на услуги“, подчерта Даниел Панов и благодари на гражданите и бизнеса за съвестното отношение към фиска.
С тях ще бъдат финансирани дейностите по чистота и екология, капиталов инвестиции в инфраструктура и благоустройство, Домашен социален патронаж, функционирането и издръжката на клубовете на пенсионера и инвалида и центровете за работа с деца и младежи, детска млечна кухня, детско и училищно здравеопазване, самоучастие по европейски проекти и др.
"Рекордна е инвестиционната програма на Община Велико Търново и в голямата си степен е с осигурено финансиране. Много важна е и подкрепата от държавата чрез публичната инвестиционна програма за общините, която е реална форма и на финансова децентрализация. Чрез нея ще се реализират знакови проекти за Велико Търново и населените места“, подчерта Даниел Панов.
Сред проектите са:
- основен ремонт на булевард "Никола Габровски“, улица "Полтава“, улица Ниш“, улица "Йоновка“, улица "Мармарлийска“ във Велико Търново, включително и на ВиК-мрежите;
- старт на Етап 1 на водния цикъл на село Беляковец;
- реконструкция и мерки за енергийна ефективност на Двореца на културата и спорта "Васил Левски“;
- проектиране и старт на реконструкцията и облагородяването на междублоковите пространства във Велико Търново и кварталите, реконструкция и изграждане на нови тротоари и подпорни стени;
- изграждане на обществен паркинг в района на Старото военно училище;
- продължаване на модернизацията на уличното осветление и в града, и в населените места;
- основен ремонт на общинските пътища Дичин-Русаля и Ресен-Никюп-разклон към с. Крушето;
- завършване на новата детска градина в кв. "Картала“, заедно с прилежащите улици, обществен паркинг, благоустройство и озеленяване;
- енергийна ефективност на ДГ "Св. св. Кирил и Методий“;
- модернизация на Езиковата гимназия и на ОУ "Бачо Киро“;
- нови детски и спортни площадки в няколко училища във Велико Търново и общината, нови и детски спортни площадки в кварталите;
- спортен балон до Спортно училище "Георги Живков“;
- основен ремонт и модернизация на домовете за възрастни хора "Венета Ботева“ и в с. Балван;
- Модернизация и енергийна ефективност на Изложбени зали "Рафаел Михайлов“ и др.
- енергийна ефективност на 16 сгради, одобрени по ПВУ и др.
1 млн. и 250 хиляди лева са стартовите средства, които са отредени само за ремонт на пътна и улична мрежа, площадни и обществени пространства, паркове, детски площадки и гробищни алеи в населените места от общината. Общото финансиране надхвърля 5 млн. лева. Отделно, предвидени са целеви проектни средства, пример са отпуснатите 1,2 млн. лева за реставрация на храма "Св. Димитър“ в с. Ветринци.
Бюджетът на Община Велико Търново гарантира съществуването на малките училища и маломерните паралелки, увеличава 5 пъти средствата за програмата за младежките дейности, които стават 50 000 лева, а 733 000 лева са заделени за развитие на физическото възпитание и спорта. Гарантира се знаковата за старопрестолния град програма "Ин витро“ с бюджет 70 000 лева, 30 000 лева са гласувани за компенсации по 15 лева месечно за пенсионерските карти за пътуване в градския транспорт.
С близо 10% са увеличени средствата за Културния календар на Община Велико Търново – те са 1,4 млн. лева. Това позволява както запазване и надграждане на знаковите международни и реномирани фестивали, така и организиране на нови културни събития и насърчаване на традиционните празници в населените места от общината.
Община Велико Търново се доказва като отговорен бенефициент по програмите на ЕС – в процес на изпълнение и договаряне са проекти за над 130 млн. лева. Само новите проектни намерения по Програма "Развитие на регионите“ са на стойност 59 млн. лева и включват инфраструктура, улици, междублокови пространства, зелени зони, крайбрежна ивица, устойчива градска мобилност и др. и др.