63 многофамилни жилищни сгради в област Кюстендил ще въведат мерки за енергийна ефективност с европейски средства, предаде "Фокус“. По данни от ОИЦ – Кюстендил общият брой на проектите, в рамките на които ще се изпълняват мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в област Кюстендил с европейски средства е 63. Проектите са одобрени за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и по Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 г. (ПРР).

По първата обявена процедура по НПВУ - "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - етап I“, към настоящия момент в област Кюстендил са сключени 31 договора, като се очаква подписването на още един. 24 от одобрените проекти са в община Кюстендил, 7 в община Дупница и един в община Бобов дол. Строително-монтажните дейности по тези проекти се очаква да започнат през пролетта на 2025 г. Общата стойност на одобрените проекти е малко над 37 млн. лв, като безвъзмездното финансиране тук е 100%.

От общо одобрените в област Кюстендил 6 проекта по втората процедура по НПВУ - "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд -етап II“ се очаква подписването на 5 договора, като всичките са в община Кюстендил. По процедурата сдруженията на собствениците следва да осигурят самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.

По процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност“, която се реализира по Приоритет 4 "Справедлив преход“ на ПРР, одобрените проекти за област Кюстендил са 26: 13 проекта в община Кюстендил, 8 в община Бобов дол и 5 в община Дупница. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ, която ще получат трите общини е 31,8 млн. лв. Одобрените 26 проекта са в рамките на разполагаемия по процедурата бюджет за област Кюстендил.

Проектните предложения от област Кюстендил, които успешно са преминали оценяването, но за които не достига финансиране са 48. Със средствата по тази процедура, които се предоставят от Фонда за справедлив преход и националното съфинансиране, ще бъдат подкрепени мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените сгради, включително за намаляване на енергийната бедност в трите въглищни региони в страната.

След изпълнение на енергоспестяващите мерки многофамилните жилищни сгради трябва да постигат клас на енергопотребление "В“ или по-висок, като по този начин ще бъде подпомогнат прехода към климатична неутралност.